Злочинні групи винаходять усе нові способи наживи на мігрантах. Останнім часом вони почали “позичати” українцям польські паспорти. Така хитрість дозволяє останнім отримувати легальну працю в країнах Європейського Союзу — про це йдеться у газеті “Rzeczpospolita”.
Заробітки в Польщі непогані, однак країни ЄС приваблюють іще більше. Тож не дивно, що українці та інші мігранти мають велике бажання потрапити до Великобританії і Франції, аби там заробити ще більше. Таку можливість надає польський паспорт або ж відповідне посвідчення особи поляка, котрий має зовнішню схожість із особою, що “позичає” посвідку. З такими документами іноземець подорожує Європейським Союзом із наміром знайти краще оплачувану роботу — йдеться в статті.
Цей метод має назву “lool a like” або ж “на схожість”. Останнім часом прослідковується збільшення зацікавлення злочинних груп, які спеціалізуються на нелегальній міграції, власне таким методом — підтвердила в розмові з виданням “Rz” підпоручик Агнєшка Голіас, котра є речником головного коменданта Прикордонної Служби.
Зважаючи на те, що документ не є підробленим і не занесений до баз даних, як викрадений, цей метод вважається серед нелегальних мігрантів “значно безпечнішим”.
Як зауважує автор матеріалу у “Rz” на сьогодні важко визначити достеменно, скільки іноземців використовує в країнах ЄС польські документи, але про виявлення таких випадків інформують також прикордонники інших країн, у першу чергу французькі та британські.
Найважливішим критерієм для підбору документів є зовнішня схожість іноземця на особу, фотографія котрої фігурує в документах. – Найчастіше з такої схеми користалися громадяни України зважаючи на “слов’янський тип обличчя”, що значно спрощує пошук “двійника”. Водночас, уже цього року було кілька випадків, коли громадяни В’єтнаму подорожували Європою на підставі карт проживання своїх співгромадян, які, щоправда, перебувають на території Польщі цілком легально — додала речниця Прикордонної Служби Польщі.
За даними Прикордонної Служби групи “позичальників”документів скуповують їх у поляків за суму від 200 до 500 злотих. Іноземець змушений уже заплатити від 1500 до 2000 злотих і це тільки у випадку використання одного документу. -За пакет “внутрішнє посвідчення особи + паспорт для закордонних поїздок” ціна може збільшитися у двічі. Щоправда, немає визначеної ціни, все змінюється і залежить у першу чергу від попиту — наголошує пан Голіас.
Використані документи найчастіше повертаються до країни й знову використовуються іншою особою — у такий спосіб кожен польський паспорт перетворюється на золоту жилу.
Цього року до Польщі в’їхало близько 4 мільйонів громадян України. У період від січня до вересня польські служби відмовили у в’їзді приблизно 22 тисячам українців (роком раніше 17 тисяч) — здебільшого через відсутність документів, які обґрунтовують перебування у Польщі.
Зважаючи на вищенаведені цифри, не дивно що українці найчисельніша національна група, котра намагається перетнути кордон нелегально — цього року затримано таких 3,2 тисячі. Також українці найчастіше з посеред інших іноземців намагаються скористатися фальшивими документами — понад 1,7 тисячі випадків цього року. Згідно з останнім рапортом Прикордонної Служби близько 11 тисяч українців перебувало у Польщі нелегально і близько 2 тисяч було затримано за нелегальну працю.
Водночас прикордонники нагадують, що використання чужого документа, що підтверджує особу також є злочином. У 2015 році Прикордонна Служба висунула обвинувачення про фальсифікацію документів 41 особі, у тому числі 20 громадянам України. 2016 року таких осіб було 30. Цього року станом на кінець серпня — 33 особи.
Польське видання також робить висновок, що скасування від 11 червня візового режиму для громадян України не розв’язало проблеми з такими порушеннями, адже дало українцям лише право пересуватися територією єврозони, але без можливості отримання легальної роботи. У межах безвізового руху перебування в країнах ЄС не може перевищувати 90 днів протягом 180-денного періоду. Натомість використання польського паспорта дає можливість отримати мігранту легальну роботу в країнах ЄС.
– Громадяни України, що приїхали в межах безвізового руху можуть виконувати роботу на території Польщі, але за умови наявності відповідних документів, наприклад заяви про намір довірити роботу або відповідного дозволу на роботу — підкреслює Якуб Дудзяк, речник Управління у справах іноземців. Водночас, згідно з польським законодавством українець може працювати в Польщі тільки шість місяців протягом року.
Джерело: Наша Польща