Ряд польських фірм почали пропонувати студентам з країн Східної Європи, в тому числі і з України, легальне працевлаштування терміном від одного місяця. Акцію «Зароби на подарунки», яка проходить в рамках проекту «EdWork», підтримали вже кілька десятків польських компаній. Наприклад, тимчасовий підробіток іноземним студентам, крім інших компаній, активно пропонують виробники одягу.
Зокрема, вони шукають персонал для роботи в своїх логістичних центрах або на складах. Також за цією програмою підробити можна продавцем кондитерських виробів або морозива. Пакувальникам одягу, збирачам замовлень, продавцям обіцяють платити приблизно 12,5 злотих за годину. За успіхи обіцяють додатково преміювати. Житло обіцяють надати безкоштовно, але віднімуть з зарплатні 250 злотих за комуналку. Тому реально на руки студенти отримують 11-11,5 злотих / год. Робочий день по 10-12 годин.
Як розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник, розраховувати на якісь більш високооплачувані місця нашим студентам не доводиться.
«Беруть на самі низові посади, тому що ніхто не буде витрачати час на підготовку фахівця, який прийшов на роботу всього на 1-2 місяці. Проте, ніяких спеціальних документів для працевлаштування не потрібно, достатньо лише мати підтвердження того, що молода людина є студентом. Таким чином молодь не тільки здобуває знання, а й навички заробляння грошей, вчиться утримувати себе незалежно від батьків. Програм для студентів традиційно дуже багато. До Польщі вони їдуть тому, що там створені непогані умови для навчання – відносно недорога і якісна освіта, яка дає можливість не тільки підробити студентам, а й далі працювати на Заході», – повідомив Василь Воскобойник.
До 2020 року Польща втратить півмільйона працездатного населення. А за 10 років з 20 мільйонів необхідних працівників в Польщі буде тільки 16 мільйонів. Головна причина – падіння демографічних показників. Інша – виїзд польських працівників в країни Європи, де зарплати в кілька разів більше польських. Тому боротьба за українців, як робочу силу, посилюється.
Якщо ще півроку тому українці працювали в 19% польських фірм, то вже у вересні – в 23%. Також зросла кількість роботодавців, які хочуть найняти українців. Заробітні плати поляків і українців стали ближче. Потреба в кадрах зі Сходу так швидко зростає, що роботодавці повинні пропонувати їм привабливі умови, наближені до пропонованих співвітчизникам.
Зараз третина українських робітників отримує до 693 євро на місяць. І лише 15% заробляють більше 808 євро. Тому, щоб утримати українського працівника, польські роботодавці почали покращувати умови праці українців. Уже зараз, крім зарплати, вони пропонують різні бонуси. Майже 38% польських підприємців взяли на себе оформлення документів, 31% – забезпечують українців житлом, 29% – медстраховкою. Втім, роботодавці не можуть змінити складні адміністративні формальності.
Джерело: UBR