Щоб не потрапити на гачок недобросовісного посередника, звіряйте дані в ліцензії та договорі, порівняйте зарплату місцевого населення з обіцяною вам і не погоджуйтеся на оформлення туристичної візи.
Оформлюють візу в одну країну, а роботу знаходять в сусідній
В одні країни ЄС трудові візи оформлюються легше і швидше, в інші – довше і важче. Бажаючи заощадити час і гроші, наші громадяни погоджуються на таку схему: їм відкриває підставна фірма робочу візу в одну країну, наприклад в Польщу, але, їдучи туди транзитом через Чехію, заробітчанин в Чехії залишається працювати.
Ця схема була дієва до недавніх терактів в Європі. Зараз на всіх автовокзалах чергують патрулі прикордонної служби, які у всіх іноземців перевіряють документи і не допускають появи нелегалів. Тому, заплативши за таку схему, ви не тільки позбудетеся грошей, але й заробите депортацію із забороною на в’їзд до країн ЄС терміном від шести місяців до п’яти років.
Пропонують оформити туристичну, а не робочу візу
Бажаючи швидше відправитися на заробітки, багато людей піддаються на спокусу поїхати за кордон за туристичною візою (оформлення таких документів швидше і дешевше). Посередник в свою чергу обіцяє, що після проходження випробувального терміну, роботодавець сам переоформить турвізу на робочу. Але знайте, що робоча віза оформлюється тільки на підставі запрошення на роботу і тільки в консульському відділі посольства країни, куди збирається їхати найманий робітник.
Працюючи по туристичній візі, людина стає нелегалом, а роботодавець, наймаючи таких людей, не платить податки і всіляко обмежує права заробітчан: може недоплачувати або підвищувати обсяги робіт, знаючи, що довести цей факт буде неможливо, – інтереси нелегалів складно захистити.
Обіцяють зарплату вище, ніж середня по країні для своїх громадян
Обіцяючи заробітчанам зарплату більше, ніж отримують за аналогічну роботу місцеві жителі, посередник свідомо обманює клієнта. Щоб зрозуміти реальність оголошення і не розраховувати на золоті гори, самі промоніторте ринок зарплат по країні (це можна зробити на сайтах з пошуку роботи тієї країни, куди збираєтеся їхати). Якщо виявилося, що корінним жителям платять одну зарплату, а вам обіцяють за ті ж самі роботи на кілька сот євро вище, це явна ознака шахрайства. Підписання договору з таким посередником загрожує двома варіантами подальшого розвитку подій. Перший – відпрацювавши місяць, ви не отримаєте обіцяних грошей в повному розмірі. Другий – за обіцяну суму вам доведеться працювати понад норму і коло ваших обов’язків збільшиться в рази порівняно з тими, на які ви погоджувалися.
Вартість послуг за пошук роботи значно нижче ринкової
Обчислити фірми-одноденки легко за заниженою вартістю послуг. Наприклад, розцінки легальної фірми на працевлаштування в середньому такі: в Польщі – 250 євро, в Чехії і Угорщини – 300-400 євро, Німеччині, Франції або Англії – 500-1000 євро. Шахраї ж встановлюють ціну на 100-200 євро нижче.
Але навіть якщо вартість послуг збігається з середньоринковою, перестрахуйтеся і замість оплати за послуги готівкою переведіть гроші на розрахунковий рахунок. Так у вас буде на руках виписка з банку про те, що оплата була проведена. І в разі якщо недобросовісний посередник порушить якісь пункти договору або зовсім пропаде після отримання грошей, з таким чеком ви зможете звернутися в суд, щоб повернути вкрадену суму.
Відрізняється адреса в ліцензії та договорі
Адреса фірми-посередника повинна збігатися в ліцензії, виданої Міністерством соціальної політики, і в договорі, який ви укладаєте. Шахраї часто реєструють свої компанії під такими ж назвами, що і легальні фірми, але на схожі адреси. Наприклад, ліцензія видана на фірму в Черкасах, а липова фірма зареєстрована за такою ж адресою, але в Чернігові.
Є ще один спосіб перевірити компанію – знайти її в списку ліцензованих на сайті Мінсоцполітики. На сьогоднішній день існує 1114 компаній, що мають право офіційно працевлаштовувати українців за кордоном. Якщо вашого посередника в цьому списку немає, краще відмовтеся від його допомоги, адже велика ймовірність того, що ви залишитеся і без роботи, і без грошей.
Наш експерт:
Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.
Джерело: Вести