Скоро для поїздок до Європи потрібно буде проходити додаткову верифікацію. З 2021 року в ЄС повинна запрацювати система міграційного контролю ETIAS (Система авторизації в’їзду в Європу). Про це йдеться на сайті Ради Європейського Союзу. Запускають систему верифікації з метою збільшення рівня безпеки в країнах ЄС. Подібна система вже працює і в США.
Планувати поїздку краще заздалегідь
Всім мандрівникам з країн з безвізовим режимом (на даний момент їх більше 60, куди входить і Україна) необхідно буде подати інформацію про себе і заплатити за авторизацію в системі 7 євро. Для осіб молодше 18 і старше 70 років авторизація буде безкоштовною. Для порівняння, в Штатах така перевірка коштує близько $ 14.
Дозвіл система присвоїть заявнику на один з двох термінів: на 3 роки або поки термін дії закордонного паспорту не закінчиться, після чого процедуру необхідно буде повторити. На який саме період видадуть авторизацію вирішить система виходячи з поданої заявником інформації.
Дані попросять внести в спеціальну онлайн-анкету. Здебільшого система буде працювати в автоматичному режимі. Вона збиратиме, відстежуватиме і оновлюватиме відповідну інформацію щодо тих, хто приїжджають, щоб визначити, чи буде їх в’їзд до країн Шенгенської зони безпечним.
Якщо вас вважатимуть “ризиковим”, дані можуть перевірити вже вручну. І якщо в автоматичному режимі вердикт винесуть за кілька хвилин, то в ручному режимі перевірка займе близько 4 днів (хоча в деяких випадках її можуть продовжити до двох тижнів). Тому планувати свою поїздку в Європу в наступному році краще заздалегідь, щоб встигнути пройти верифікацію.
Які дані потрібно вказувати
Заповнення самої анкети займе приблизно 10 хвилин. У ній потрібно буде вказати:
Біометричні дані (ПІБ, в тому числі і прізвище при народженні, якщо воно змінювалося, день і місце народження);
- громадянство;
- Домашня адреса;
- E-mail і мобільний номер;
- Наявність освіти і досвіду роботи;
- Першу країну ЄС, яку мають намір відвідати;
- Деякі факти біографії;
- Також потрібно буде відповісти на ряд питань щодо стану здоров’я, поїздок в країни, де проходять військові конфлікти, або в країни, з яких заявника депортували, відмовили у в’їзді, наявність судимості і т.д .;
Для членів сім’ї громадян ЄС потрібно надати докази відносин, вид на проживання і іншу біографічну інформацію.
У кого можуть бути проблеми
У разі відмови, її можна оскаржити або спробувати відкоригувати подану інформацію. Але варто враховувати, що, якщо вас виведуть на чисту воду, дорога в ЄС заявнику буде замовлена. Причину відмови система також вкаже. Якщо заявку схвалять, то на найближчі кілька років в’їзд в ЄС буде проходити вже в більш легкому і простому режимі.
“Що стосується туризму, то думаю це навіть спростить процес перетину кордону. А ось для людей, які хочуть їхати на роботу по біометрії – процес ускладниться. Їм потрібно розуміти, що для проїзду на роботу навіть по біометрії потрібно мати запрошення від роботодавця (наприклад, в Польщі – це “освядченіе”), де буде відзначений пункт “рух безвізовий”. З таким запрошенням без проблем пропустять на роботу. до того ж з ним не потрібно надавати бронь житла і підтверджувати наявність грошових коштів. Але поки не ясно чи потрібно буде людям, які їдуть на работу по біометрії оплачувати ці 7 євро”, – розповіла директор агентства з працевлаштування за кордоном Work Garant Тетяна Бугакова.
Нагадаємо, для роботи без відкриття робочої візи відводиться не більше 90 днів.
Таким чином, кажуть експерти, туристам ця процедура ускладнить життя рівно на той час, який знадобиться для заповнення форми. Що стосується трудових мігрантів, то система сильно вдарить по тих, хто практикує нелегальне працевлаштування, а також тим, хто використовує запрошення від роботодавця тільки для того, щоб потрапити в ЄС.
“Тепер не можна буде отримати запрошення на роботу в Польщу, а їхати в Німеччину. У всякому разі, так можна буде зробити не більш ніж один раз. Другий раз просто можуть вже не пустити. У міграційної служби буде можливість більш серйозно перевірити міграційну історію людини і зробити висновок не на її користь”, – зауважив президент Всеукраїнської асоціації компаній міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Якщо громадянин України здійснював на території ЄС різні правопорушення, в тому числі обманював своїх роботодавців, затримувався поліцією, був раніше депортований, не заплатив податки (наприклад, з заробітку), його зможуть не пустити в ЄС.
“Ця база буде дозволяти робити комплексну аналітику по кожному громадянину, що заїжджає. Завдяки цьому підвищиться безпека та стане менше нелегальної зайнятості”, – резюмував Воскобойник.
Джерело: UBR