Уряд Німеччини схвалив законопроект, покликаний істотно полегшити працевлаштування в країні кваліфікованих фахівців з-за кордону. Українцям це обіцяє відмінні перспективи: зарплати в Німеччині в 10-12 разів вищі, ніж в Україні і навіть в 2-3 рази вищі, ніж у Польщі. Втім, в силу ряду стримуючих факторів, буму трудової міграції після вступу нового закону в силу відразу не відбудеться.
Законопроект про імміграцію кваліфікованих кадрів був схвалений німецьким урядом 19 грудня. Тепер документ повинен буде проголосувати парламент. Очевидно, це відбудеться вже після Нового року: швидше всього протягом січня-лютого. Документ набуде чинності з початку 2020 року.
До остаточного утвердження ми, звичайно ж, не зможемо мати остаточного уявлення про те, в якій редакції він буде прийнятий. У будь-якому випадку, головна суть нововведень збережеться і положення законопроекту спростять доступ до працевлаштування в Німеччині фахівців з вищою та середньою освітою, які володіють німецькою мовою. Про працевлаштування людей з низькою кваліфікацією мова не йде. Ті хто вважає, що тепер Німеччина почне приймати всіх – помиляються. Головною ідеєю нововведень є створення умов для залучення кваліфікованої робочої сили.
Зазначу, до останнього часу трудова політика Німеччини мала протекціоністський характер: претендувати на вакансію в першу чергу могли тільки жителі країни Євросоюзу. І тільки якщо протягом двох місяців роботодавець не міг знайти працівника, у нього з’являлася можливість працевлаштувати людину з країни, що не входить в ЄС. Законопроект цю норму усуває. Згідно з його положеннями, при наймі на роботу громадяни Німеччини та країн ЄС втрачають перевагу перед іноземцями. Очевидно, країна йде на такий крок, так як є розуміння, що робочої сили економіці Європи №1 вже явно не вистачає.
Безумовно, після лібералізації трудового законодавства для українців Німеччина стане одним з найбільш цікавих і затребуваних ринків. Наші трудові мігранти, які виїхали в пошуках роботи за кордон, не шукають нову Батьківщину, вони хочуть заробити більше грошей, щоб утримувати свої сім’ї: Німеччина їм це зможе запропонувати. Якщо ми порівняємо зарплати в країнах, у які їдуть українці, то середня зарплата в Росії становить 550 євро, у Польщі вона вже більша – 1100 євро. Якщо ми говоримо про Східну Німеччину, то там середня зарплата 2700 євро, а в Західній Німеччині – 3300 євро. Якщо ми подивимося на останні дані Держстату, в Україні зараз середня зарплата становить 9218 грн або приблизно 280 євро. Тобто фактично Німеччина пропонує зарплати, які в 10-12 разів вищі, ніж в Україні. Згідно з даними соціологічних досліджень, 25% опитаних українців хотіли б працювати в Польщі, а 37% воліли б Німеччину. Для порівняння, у Росії в майбутньому хотіли б працювати не більше 6% опитаних українців.
У Німеччині затребувана величезна кількість професій: 62 спеціальності та їх підгрупи. Починаючи від кваліфікованих будівельників, зварювальників, закінчуючи токарями, фрезерувальниками. Неймовірний попит на доглядальниць: у німців зростає тривалість життя і природно потрібен догляд за людьми у віці. На роботу в Німеччину можуть їхати і наші лікарі, але як і зараз, основним бар’єром буде іспит на знання німецької мови на рівні В2 (вільний розмовний). Це головна умова.
Я не прогнозую буму трудової міграції з України після вступу в силу нового ліберального законопроекту. Повторюся, це пов’язано з мовним бар’єром, а також вимогою про наявність професії, яку потрібно буде підтвердити дипломом. І не варто забувати про конкуренцію: новий закон створить можливості для працевлаштування в Німеччині не тільки українцям, але й жителям інших країн – Росії, Індії, Китаю.
Визнаємо чесно: в Україні ще не все вивчили українську мову… не кажучи про німецьку. З цієї причини, я б не демонізував масштаби майбутньої трудової міграції в Німеччину. Швидше за все, на роботу до Німеччини поїдуть ті, хто досі працював у Польщі, в Росії: ті 14% активного населення, які вже беруть участь в процесах трудової міграції.
Не виключаю, що у відповідь на лібералізацію в Німеччині Польща також стане робити відповідні кроки і намагатися утримати працівників з України. Однак, в силу різниці у розвитку економіки, Польща просто не зможе підняти рівень заробітних плат до рівня Німеччини. Думаю, що вони будуть шукати інші інструменти, але якими вони будуть, ми подивимося. Росія, економіка якої перебуває під санкціями, українців нічим, крім відсутності мовного бар’єру, не зможе зацікавити.