Для Богдана Мица сила української гривні стала тим бонусом, який стимулював його залишити будівельну роботу в Польщі і повернутися на батьківщину. У квітні 31-річний чоловік повернувся в колишню радянську республіку на аналогічну роботу, а зміцнення курсу місцевої валюти означало, що він може купити дорожчі імпортні товари, а також долари США – популярний у багатьох українців “товар” після численних циклів економічної нестабільності з моменту падіння комунізму.
“Завдяки зміцненню курсу гривні, моя зарплата в Україні зростає”, – сказав Миц. Цього року курс валюти може допомогти переконати більше українців у тому, що трава не є зеленішою за межами країни. Наслідки анексії Криму Росією в 2014 році і війна за підтримки Кремля, яка спалахнула пізніше і продовжується до цього дня, змусили мільйони робітників шукати більш високу зарплату в інших місцях. Розпочатий у 2017 році безвізовий режим поїздок до Європейського союзу прискорив відтік робочої сили.
Але є ознаки того, що міграція сповільнюється. Зростання грошових переказів сповільнилося в 2019 році, коли українці посилали готівку додому з таких країн, як Польща і Чехія. За відсутності достовірних даних про населення це уповільнення може бути кращим індикатором того, що відбувається.
“Зміцнення курсу гривні, що спостерігається в цьому році, а також швидке зростання номінальної заробітної плати українців за останні кілька років, є сильним драйвером, що уповільнює трудову міграцію”, – сказав заступник голови Центрального банку Олег Чурий. “Наші громадяни помітно менше зацікавлені в пошуку роботи за кордоном”.
Немає кращого місця, ніж рідний дім
Суми грошей, які надсилають щорічно українці додому, стабілізуються, що говорить про те, що трудова міграція не зростає. Якщо в 2016 році польська зарплата в 4 рази перевищувала еквівалент в Україні, то зараз вона більша всього у 2,5 рази, за даними Центрального банку, який також повідомив, що в інтернеті стало менше запитів про працевлаштування за кордоном.
Джерело: Bloomberg