Дефіцит робочої сили в Польщі загострюється все сильніше. Українські трудові мігранти більше не рвуться в цю країну, а задивляються на інші. Як розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник, в порівнянні з минулим роком кількість видач запрошень на роботу в Польщу зменшилася на 18%.
«Українці справді шукають більше роботу в інших напрямках, тому і не росте потік трудових мігрантів до Польщі. Їм цікаві країни Балтії, де зарплата така ж як в Польщі, але немає мовного бар’єру. Також їдуть до Чехії, де оклади хоч і незначно, але перевищують польські. Очікують відкриття ринку праці в Німеччині, щоб заробляти в 2-3 рази більше, ніж в Польщі. Крім того, потрібно розуміти, що Німеччина – це велика країна (82 млн населення), тому в ній набагато більше роботи, ніж в країнах Центральної Європи », – зазначив Воскобойник.
Чи готові брати людей похилого віку
Для наших людей визначальним фактором є розмір зарплати, тому не дивно, що вони вибирають країни, де можна більше заробити. Звичайно, за рівних умов, включаються інші фактори, такі як розуміння мови, соціальні гарантії тощо. У цьому сенсі країни Балтії привабливіше Польщі, тому що в них багато російськомовних, отже, з роботодавцями набагато легше комунікувати, кажуть експерти.
Через це в Польщі загострюється дефіцит робочих рук. Свого часу там почали з’являтися компанії по аутстафінгу, які займалися пошуком робочих рук в Україні, під подальше працевлаштування у замовника цілими групами. Таким чином польський роботодавець зміг оминути всю бюрократичну тяганину з оформлення працівників. Хоча в міру зміни географічних настроїв українців, хантерам стає все складніше працювати. На таких «біржах» катастрофічно не вистачає людей.
«У Польщі дуже часто працюють нелегально. Ті українці, які вже раніше їздили туди працювати, познайомилися з роботодавцем, підвчили мову, і зараз можуть просто їхати працювати туди на пряму, минаючи агентства з працевлаштування. Але дефіцит кадрів все одно є. У Польщі відкривається все більше заводів, виробництв і підприємств, які не можуть знайти собі персонал. Якщо раніше віковим кордоном для них було 40-45 років, то зараз і в 60 років можна влаштуватися», – розповів керівник профспілки «Трудова солідарність» Віталій Махинько.
Конкурент №1
Головним конкурентом для польського роботодавця зараз є Чехія. Крім зарплат, там і ставлення до українських роботяг краще, ніж в Польщі. Але ця невелика країна не здатна проковтнути велику кількість трудових мігрантів з України, тому ключовим поворотним моментом для нашого трудового мігранта стане лібералізація ринку праці в Німеччині. Саме туди активніше поїдуть люди в 2019 році.
Поляки ж не зможуть швидко замінити українців представниками інших держав. Все-таки наші співвітчизники є останнім вільним великим резервом робочої сили в Європі, їм дуже легко їздити в Польщу працювати, особливо після введення безвіза.
«Неможливо буде швидко завезти до Польщі в’єтнамців або філіппінців, тому що їхати їм доводиться здалеку, квитки коштують дорого, лібералізації візового режиму, як з Україною, у представників цих країн немає. Тому, поляки будуть продовжувати спрощувати працевлаштування українцям, змінювати своє законодавство, щоб наші громадяни обирали цю країну для працевлаштування. Прогноз на найближчий рік дуже простий – якщо буде відкритий ринок Німеччини для української робочої сили, тоді наші трудові мігранти поїдуть працювати саме туди. Але Польща, країни Балтії, Чехія робитимуть кроки, щоб соціалізувати наших співвітчизників на своїй території. Видати їм вид на проживання, асимілювати в суспільстві, щоб таким чином конкурувати з високими німецькими зарплатами», – запевнив Василь Воскобойник.
Джерело: UBR