Навіть польські роботодавці допускають помилки при працевлаштуванні іноземних громадян, тому самостійно українцям тим більше буде складно розібратися в трудовому законодавстві Польщі, вважає експерт Василь Воскобойник.
За працевлаштування українців польських роботодавців штрафують. Правда, тільки в разі порушення правил працевлаштування іноземців, а ось їх знають далеко не всі.
До того ж, як розповідають самі польські роботодавці в ЗМІ, знайти ці правила працевлаштування іноземців досить складно. Одне з таких – це те, що іноземці можуть працювати офіційно тільки 180 днів. Після цього залишитися в Польщі на 1-3 роки допоможе тільки карта тимчасового побуту або запрошення від воєводи. Але є ще один нюанс. Дуже часто українці шукають роботу, вже безпосередньо перебуваючи в Польщі, а це значить, що візу вони отримали на підставі запрошення якоїсь фірми. В такому випадку, роботодавець повинен обов’язково відвідати державний центр зайнятості і замінити запрошення працівника на запрошення його фірми. Якщо цього не зробити, то можна отримати штраф – 3000 злотих.
Які правила діють для польських роботодавців, і як не порушити закон самим українцям, які їдуть до Польщі на заробітки?
– Як потрібно все-таки правильно заїхати на територію Республіки Польща, якщо ви хочете працювати: потрібно або мати робочу візу, коли у вас є конкретний роботодавець, до якого ви будете їхати, або ж наявність біометричного паспорта і розуміння того, де ви будете працювати – в якому місті, приблизно розуміти, де у вас знаходиться ваш потенційний роботодавець, до якого ви їдете на переговори. Тому що, знову ж таки, звертаю увагу, в’їзд на підставі біометричного паспорту в Європу не дає права працювати. Зрозуміло, що на місці потрібно буде оформити документи.
Як працевлаштуватися на місці. У будь-якому випадку, або ви отримуєте робочу візу, або ж ви звертаєтеся безпосередньо до роботодавця, вам потрібно буде звернутися до місцевого підрозділу служби зайнятості Польщі для того, щоб отримати так зване “осведченіе”, – це, умовно кажучи, попередній договір між роботодавцем і найманою людиною про те, що один погоджується працювати, а другий погоджується його прийняти до себе на роботу. І тільки при наявності цих документів можна вже далі оформлювати робочий договір або цивільно-правову угоду, на підставі якої ви будете виконувати ті обов’язки, які на вас покладе роботодавець. Тепер щодо того, що роботодавці платять штрафи за невірно оформлених українців – я вам скажу так, це стосується всіх без винятку трудових мігрантів, які заїжджають на територію Республіки Польща. Це не стосується виключно українців, це стосується також і представників інших країн, які заїжджають за спрощеною системою працевлаштування. У цій системі можуть заїхати громадяни Молдавії, Білорусії, Росії, Вірменії і, зрозуміло ж, України.
Дійсно іноземці в Польщі можуть працювати офіційно тільки 180 днів?
– Так і є. Сенс цих 180 днів полягає в тому, що представник іноземної держави не повинен перейти в категорію податкового резидента країни Польща. Відповідно, термін не більше 180 днів. Якщо ж хтось хоче залишитися на більш тривалий термін, в цьому випадку оформлюється посвідка на проживання, і тоді цей термін може бути збільшений до одного-двох, а може навіть і трьох років. Протягом календарного року громадянин України не може перебувати більше 180 днів, тому, як тільки закінчується термін, він повинен повернутися на територію України, і після 185 днів – знову виїхати на територію Польщі, підготувавши відповідні документи.
Як бути з тимчасової і сезонної роботою? Тут є якісь нюанси?
– До кінця 2017 року зберігатиметься все та ж сама ситуація, тобто виїзд на сезонну роботу все одно регламентується або ж системою “освядчень”, або ж по біометрії. Але справа в тому, що заїзд по біометрії ще більше скорочує цей термін, і він становить всього лише 90 днів – 90 днів відпрацювали, ви зобов’язані будете виїхати. З 2018 року буде введена окрема категорія працевлаштування на сезонні роботи, яка буде вже складати 240 днів, тобто термін збільшиться.
Як не стати жертвою шахраїв, які нібито набирають персонал на роботу за кордон? Часто буває так, що людина в Україні про все домовляється, все погоджує, платить якісь гроші – комісійні, їде в Польщу, і все виявляється не так, як хотілося, і не так, як було записано в угоді?
– Спочатку потрібно звертатися в компанії, у яких є ліцензія на заняття посередницькою діяльністю в сфері міжнародного працевлаштування. Потрібно завжди звіряти адресу, яка вказана в ліцензії з адресою, за якою ви прийшли в компанію. Не може бути такого, що ліцензія видана на компанію, яка знаходиться в умовному місті Львові, а офіс, в який ви прийшли, знаходиться в Харкові. Далі можна завжди перевірити на сайті Мінсоцполітики наявність ліцензії у тій чи іншій компанії, підтвердити факт її наявності. Другий момент дуже важливий – завжди укладати договір. І третій момент – оплачувати послуги виключно в безготівковому вигляді. Ось це загальні рекомендації, які на 90% знижують можливість того, що вас обдурять.
Чому саме безготівковий розрахунок?
– Тому що це єдиний тільки варіант, що у вас буде підтвердження того, що ви зробили оплату. Якщо ви комусь віддаєте готівку без отримання підтверджуючих документів, то, природно, ви не зможете надалі довести сам факт того, що послуга вам була надана. Вам надали послугу, ви не сплатили і, відповідно, у вас не буде підстав для звернення до суду, в поліцію і так далі.
Як за кордоном обманюють українських трудових мігрантів? І як захистити себе від цього?
– Якщо ви заїжджаєте через компанію, яка має ліцензію тут на території України, то їх відносно не так багато, але, тим не менш, у них є надійні партнери на території Польщі. Коли ви заїжджаєте, завжди потрібно укладати договір на працевлаштування – або трудовий договір, або цивільно-правовий договір, в якому чітко повинні бути прописані істотні умови вашої праці, тобто робочий день, ваш функціонал, скільки вам будуть платити. І, якщо у вас є абсолютно всі документи, що підтверджують ваші трудові взаємовідносини з роботодавцем, якщо не дай бог вас обдурять, ви можете звернутися в місцеві підрозділи служби зайнятості і, повірте мені на слово, штрафи в Польщі недбайливим роботодавцям дуже високі.
Одну угоду ми укладаємо в Україні з тією компанією, яка буде представляти наші інтереси, і в Польщі ми укладаємо ще один трудовий договір безпосередньо з роботодавцем?
– Абсолютно вірно. Діяльність агентств, які знаходяться на території України, називається – діяльність компаній, які надають посередницькі послуги з працевлаштування за кордоном. І тому в Україні ви укладаєте договір про пошук вам потенційного вашого роботодавця, по приїзду вже безпосередньо до Польщі і в принципі в будь-яку іншу державу світу, куди ви збиралися працевлаштуватися, ви вже укладаєте безпосередньо сам трудовий договір зі своїм потенційним роботодавцем.
Все ж при працевлаштуванні за кордоном слід звертатися до перевірених компаніям, які допоможуть це зробити. Або можна це зробити і самому?
– Звичайно, якщо ви знаєте польську мову, якщо ви можете вести переговори з роботодавцем, якщо ви чітко розумієте, де ви будете, в якій сфері затребувані, так, ви можете спробувати. Але з урахуванням того, що 90% населення України не знає іноземних мов, вони досить слабо орієнтуються взагалі в процедурі працевлаштування, то тоді ми повертаємося до самого початку нашої розмови, коли навіть польські роботодавці допускають помилки при працевлаштуванні іноземних громадян. І, якщо навіть польські роботодавці на місці не завжди орієнтуються, як правильно працевлаштувати українців, то самому українцеві, я думаю, буде, м’яко кажучи, дуже складно розібратися у всіх тонкощах трудового законодавства Польщі.
Джерело: РИА Новости Украина