Як часто трапляються подібні ситуації, коли українці, які виїхали за кордон на заробітки, зникають, а потім знаходяться?
– Мені здається, такі випадки трапляються досить часто, тому що люди не зрозуміло яким чином виїжджають за кордон. Я чесно можу сказати, я сумніваюся, що у цих заробітчан були робочі візи. Стандартно виїзд на роботу до Фінляндії відбувається за спрощеною схемою. Це люди виїжджають або за студентською візою, або як туристи, бо хто ж забороняє людині, що приїхала до Фінляндії, збирати ягоди? Вона просто збирає, і це не робота. Виходить, що люди, які приїхали до Фінляндії, не мають робочої візи, вони просто приїхали навмання в надії знайти на місці роботодавця. Це найпоширеніша схема пошуку працевлаштування в Фінляндії.
Відстежити заробітчан неможливо?
– Абсолютно вірно. Просто цей випадок став відомий, напевно, через те, що спочатку піднявся галас через журналіста. Я не думав, що з цими хлопцями трапиться щось страшне. Це не якась дика африканська країна, це все-таки європейська держава. А проблема, яка у людей виникла, проблема з роботодавцем, вона виникає ще тут, на території України, коли люди самі звертаються незрозуміло до яких посередників.
Багато українців їдуть на заробітки саме до Фінляндії?
– За інформацією від МЗС, за минулий рік в Фінляндії працювало близько десяти тисяч чоловік, які перебували там на підставі контракту, який укладався на місці. Люди навіть, які збирають полуницю, все одно підписують якийсь договір. Чи заїжджають туди люди по робочих візах? Я можу сказати так: загальна практика ЄС – люди, які їдуть на роботу, я не маю на увазі Польщу, це люди, що мають високий ступень кваліфікації. Якщо ми говоримо про ту ж Англію, чи Німеччину, є список з професій, які користуються попитом. Це висококласні фахівці зі знанням мови і т.д. Відповідно, все, що стосується робочої сили, часто люди користуються, вже можу з сумом сказати, безвізом, щоб приїхати і спробувати на місці знайти роботодавця, який нехай навіть не зовсім легально їх працевлаштує.
З початком дії безвізового режиму кількість трудових мігрантів збільшилася?
– Ні. Якщо збільшилася, то збільшилася на невеликий відсоток, тому що і раніше наші громадяни мали можливість виїхати за умовною студентською чи туристичною візою, відпрацювати якийсь сезон один, два, три місяці – заробити гроші. Але, як ми бачимо, по, на мій погляд, нещасним людям, де, за даними МЗС з цієї групи з 37 осіб 20 знайшли собі іншого роботодавця, а 17 вже повернулися в Україну. Вони заплатили незрозуміло кому гроші, вони заїхали, подивилися на красу Фінляндії, повернулися назад.
Наскільки цей ринок шахраїв розвинений?
– За оцінками нашої Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, цей ринок міжнародного працевлаштування на 95% – це сірий і чорний ринок. На жаль, не по всіх країнах у нас є інформація, але я вам приведу приклад Республіки Польща, куди виїжджає левова частка трудових мігрантів: за 2016 рік Польща видала українцям близько одного мільйона 300 тисяч робочих запрошень, а через легальні компанії в Польщу заїхало всього лише дев’ять з половиною тисяч чоловік. За 2015 рік Польща видала близько 760 запрошень робочих, а через легальні компанії в Польщу заїхало всього лише 6152 людини, тобто ми можемо говорити про те, що легальний ринок – це 0,8-0,9% від усіх людей, які виїжджають, фактично на межі статистичної похибки.
Як відрізнити сумлінних роботодавців від шахраїв?
– Я завжди говорю не просто, як визначити, але і як правильно шукати роботу за кордоном. Три кроки. Крок номер один: завжди перевіряйте наявність ліцензії у компанії, яка надає послуги з працевлаштування за кордоном. Другий крок – укладайте договір на надання послуг з працевлаштування. І третій крок – завжди оплачуйте послуги компанії, в яку ви звернулися виключно в безготівковому вигляді. Хоча б це дасть вам можливість чітко розуміти, що ви звернулися до компанії, яка здійснює свою діяльність, що називається, «в білу». Другий момент – це те, що у вас буде підтвердження договірних взаємовідносин, і третій момент – якщо вас обдурять, то у вас буде можливість підтвердити оплату ваших послуг і, відповідно, згодом можна буде звертатися і до суду, і в правоохоронні органи.
Що з оплатою сезонної роботи? Прайс нижче для громадян України?
– Я можу відразу сказати вам з усією відповідальністю, що жодна країна Європи не зацікавлена в тому, щоб українцям, які приїжджають на роботу, неважливо, сезонна робота – це Польща, Фінляндія, або це Німеччина, платити менше, ніж вони платять власним громадянам . Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що будь-який уряд зацікавлений в стабільності внутрішнього ринку робочої сили і тому, якщо приїде українець, умовно, збирати полуницю в Польщу, він буде отримувати стільки ж, скільки буде отримувати поляк, який поруч з ним буде збирати цю ж саму полуницю. Звичайно, нюанс окремий, що не кожен поляк захоче збирати цю полуницю. Але, тим не менше, рівень заробітних плат у них буде однаковий.
Джерело: Голос столицы