У Чеській Республіці найнижчий рівень безробіття в Євросоюзі з кількістю вакансій, що перевершує зареєстрованих безробітних. Але залучення працівників з України ускладнюється бюрократією.
Міністр праці та соціальних питань Ярослава Немцова провела два з половиною дні в Україні на минулому тижні, намагаючись з’ясувати, чому чеські роботодавці скаржаться, що вони не можуть рекрутувати українців досить швидко, щоб заповнити місцеві прогалини у робочій силі. У деяких випадках очікування від початку процедури найму на довгострокову візу (від одного року або більше) і, нарешті, заповнення всіх документів та бюрократичних перешкод може зайняти дев’ять місяців або навіть до року.
Рівень безробіття в Чехії в квітні склав 3,2%, а в бюро праці на 25 000 вакансій більше, ніж людей, які шукають роботу. Багато чеських компаній вже кілька місяців попереджають, що вони втрачають замовлення, оскільки просто не мають працівників для їх виконання.
Міністра супроводжувала в поїздці по Україні віце-президент Чеської торгової палати Ірена Бартоньова-Палкова. Ця палата відіграє ключову роль у системі рекрутингу українців і була одним з найгучніших критиків недоліків існуючої системі. Бартоньова-Палкова пояснила, чому потрібні українці, і процес рекрутингу потребує перегляду:
“Чеські працівники просто не можуть бути знайдені на ринку праці, і тому нам дійсно потрібно наймати працівників з-за кордону. Ми в першу чергу звернулися до України, бо країна культурно та традиційно наближена до нас. Це країна, у якої є що запропонувати, а працівники там дійсно хочуть працювати. Ось чому ми звернули на неї увагу”.
За оцінками, в Чеській Республіці працюють близько 70000 українців, хоча реальне число може бути набагато вище. Цього року уряд збільшив річну квоту українських робітників ще на 19 600. Існує значно менші квоти для філіппінців та працівників з Монголії в рамках пілотних програм. Але процес набору та візового процесу в Україні погано функціонує.
Міністр Немцова заявила 21 травня про деякі заходи, які зараз будуть запропоновані для прискорення та спрощення процесу. Вони включають створення процедури швидкого розгляду та допомоги у в’їзді в країну для іноземних працівників, особливо для медсестер або інших спеціалістів зі сфери охорони здоров’я та соціальної допомоги, де є найгірша ситуація з місцевою робочою силою: “Є величезний і гострий дефіцит, особливо вакансіях щодо лікувального процесу та у сфері догляду. Ця робота фізично і психологічно складна. Але я вважаю, що в цьому питанні може бути швидко досягнутий прорив”.
Спрощення процедур оформлення візи та дозволів, згрупування вимог, щоб вони могли бути оброблені швидше, а також аутсорсингу деяких процесів, призведе до зменшення навантаження на чеські консульства та посольства. Такі пропозиції будуть зроблені протягом наступних тижнів для раціоналізації роботи системи. Міністерство та торгова палата розраховують на те, що середній час обробки заявок для українських робітників зменшиться вдвічі приблизно до 90 днів.
Джерело: Radio Praha