У Польщі з 2018 року почнуть діяти нові правила працевлаштування іноземців. Зокрема, замість безкоштовної декларації роботодавець повинен буде отримати платне дозвіл на сезонні роботи.
Як такі зміни трудового законодавства в Польщі вплинуть на кількість трудових мігрантів з України, в ефірі радіостанції Голос Столиці припустив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
За перші півроку роботодавці Польщі оформили майже 950 тисяч заявок на працевлаштування іноземців. Який відсоток стосувався саме українців?
– Можна говорити про те, що приблизно 95% всіх заявок видається для українських громадян. Це, напевно, самий масовий потік трудових мігрантів, який заїжджає в Польщу.
Чого саме торкнуться зміни?
– Вартість цього дозволу становитиме 30 злотих, приблизно 220 гривень. Це не жорсткість, ні в якій мірі, це в першу чергу спроба навести порядок на ринку працевлаштування українських трудових мігрантів. Тому що по-перше, ми чуємо про цифру, що загальна кількість трудових мігрантів в Польщі буде близько двох мільйонів до кінця цього року, а експертна оцінка на 2018 рік кількості людей, які туди заїдуть, буде близько вже трьох мільйонів людей.
У нас взагалі є стільки працівників?
– Я впевнений, що є. Але не потрібно демонізувати чи боятися цього процесу. Ті люди, які раніше виїжджали на територію РФ і працювали там, вони зараз розуміють, що санкції діють, що економічна криза тисне на Росію, відповідно, вони зараз їдуть на територію Польщі. Але люди не виникають з повітря, і зрозуміло, просто йде переорієнтуються тих людей, які раніше працювали в Росії, на в ЄС, і природно, вони їдуть до Польщі. А Польща, користується тією можливістю, яка склалася. Їм потрібні вільні робочі руки.
Яким чином буде видаватися це дозвіл на роботу?
– Це, скажімо так, не революція на ринку працевлаштування, це еволюційний процес, коли йде ускладнення і велика формалізація заїзду українців на територію Польщі. Система запрошень, вона не скасовується. Просто зараз ці дані будуть тиражуватися по всім пов’язаним службам, починаючи від прикордонної служби, закінчуючи інспекцією праці. І другий момент, ця система буде вже відстежувати, де ж все-таки знаходяться українці. Тому що найцікавішим нововведенням буде обов’язок роботодавця фіксувати місце проживання українця. Або він надає житло, або ж роботодавець знає, де буде проживати українець, і він зобов’язаний буде у себе цю інформацію збирати. Фактично, якщо ми розуміємо, що в 2010 році було видано 180 тисяч запрошень, а в 2018 – поляки орієнтуються, що їх буде видано близько трьох мільйонів, тоді ми розуміємо, що потік зростає в 15 разів. Польща хоче його формалізувати, вони хочуть розуміти, чим займаються на їх території трудові мігранти, де вони знаходяться і контролювати переміщення. Адже фактично три мільйони – це буде 10% населення Польщі. Це гігантська кількість.
І також подібна реєстрація допоможе вирішити і певні питання безпеки?
– Абсолютно вірно. Польський уряд зацікавлений, щоб ті трудові мігранти, які будуть заїжджати на територію Польщі, перебували в правовому полі в першу чергу. Польща хоче чітко розуміти: де знаходиться той чи інший українець, чим він зайнятий, приступив він до роботи, чи працює він за місцем видачі цієї заяви? Тому що ми знаємо, що існує чорний ринок продажу цих запрошень, і Польща хоче з цим боротися. Вони бачать потік робочих рук і вони хочуть, щоб цей потік робочих рук був в правовому руслі, ось і все.
Ці 220 гривень буде платити роботодавець?
– Оплачувати все буде роботодавець, ці гроші не будуть відніматися із зарплати трудового мігранта, причому неважливо, з якої країни він приїде. І по-справжньому процедура працевлаштування трудового мігранта, з якої країни б він не приїхав до Польщі, вона дорожча, тому що вона вимагає залучення окремих співробітників компаній, вона більше формалізована. Але найголовніше для польських роботодавців те, що у них є з кого вибирати, до них їдуть робочі руки, і для Польщі це дуже важливо. Тому що незважаючи на те, що їх ВВП вище, ніж в Україні майже в шість разів, мінімальна зарплата вище в чотири рази, проте, щорічно близько 2,5 мільйонів поляків їдуть на заробітки далі, в ту ж Німеччину, в ту ж Великобританію, і так далі.
Джерело: Голос столицы