Президент Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник про помилки українців, наслідки трудової міграції та офіційне працевлаштування.
На що порадите звернути увагу при працевлаштуванні в Польщі?
На легальність працевлаштування та на умови проживання/роботи. Якщо Вас вони задовольняють, а працюєте офіційно, тоді Ви знаходитесь під захистом польської держави.
Які помилки, на Вашу думку, допускають українці в Польщі?
Найрозповсюдженіша помилка – нелегальне працевлаштування. Українці за звичкою, яка принесена з Батьківщини, думають, що нелегальна робота дасть їм можливість більше заробити. Але це не так – за нелегальну роботу у Польщі підприємця можуть оштрафувати на велику суму грошей, а самого трудового мігранта депортувати до України з забороною на в’їзд до країн ЄС на 5 років.
Чи вбачаєте позитив у нових правилах з працевлаштування сезонних працівників?
На мій погляд, все, що робиться для того, аби полегшити українцям працевлаштування у країнах ЄС – це добре. Тому що у Європі наші громадяни навчаються працювати легально, сплачувати податки, мати соціальне страхування і тд. І Європа знаходиться поруч, тобто українці не відриваються від дому і можуть у будь‑який час повернутися. Наприклад, коли зароблять гроші та вирішать відкрити свій бізнес вдома.
Через нову систему безвізу чи стане менше «жертв агентств» з працевлаштування?
Ні, не стане. Тому що українці продовжують ставати жертвами шахраїв з двох причин: необізнаності у питаннях легального працевлаштування та шахрайським компаніям – посередникам у міжнародному працевлаштуванні, які фактично контролюють цей ринок в Україні.
Які поради дасте, щоб переконати роботодавця працевлаштувати Вас офіційно і не втратити роботи?
Якщо це стосується роботодавця в Польщі, тоді його не треба переконувати. Якщо Вас не влаштовують на роботу офіційно, ідіть до іншого роботодавця, який забезпечить нормальні легальні умови. Аргументи на кшталт того, що Ви зможете більше заробити, працюючи неофіційно, не сприймайте, тому що Ви наражаєте себе на небезпеку залишитися без грошей зовсім. Не маєте контракту – не маєте прав.
Які, на Вашу думку, найпоширеніші шахрайства пов’язані з працевлаштуванням і як себе від цього вберегти?
Люди попадають на шахраїв, тому що вони не звикли працювати згідно з договором, а їх цікавить тільки розмір зарплати. Це неправильно, бо якщо людина не розуміє різниці між договором на консультаційні послуги та договором про надання послуг у сфері працевлаштування, вона вже потенційно стає жертвою шахраїв. Потрібно хоча би перевіряти наявність ліцензії у компанії, куди Ви звертаєтеся. Найпоширеніше шахрайство – ненадання послуги з пошуку роботи псевдо компанією‑посередником, яка часто густо не має права займатися цим бізнесом.
Які поради дасте людям, що бажають відкрити всій бізнес в Польщі?
Якщо у людей є бажання та можливість відкрити власний бізнес у Польщі, тоді це необхідно робити. Поради можуть бути такі самі, які дають завжди бізнесменам‑початківцям: вивчіть ринок, на якому збираєтеся працювати, напишіть бізнес‑план та інше. Але головне – будьте готові працювати 24 години на добу, адже власний бізнес цього вимагає.
Які наслідки вбачаєте для України при ще більшому збільшенню міграції?
Якщо міграційний потік українців не зменшиться у найближчі 3‑5 років, тоді зростанню української економіки зможуть допомогти тільки трудові мігранти з бідних країн Азії. Тому що вже сьогодні відчувається значний брак кваліфікованих робочих рук.
Які, на Вашу думку, професії будуть найбільш потрібні у майбутньому в Польщі? І на які з цих позиції зможуть претендувати українці?
Складно прогнозувати, які професії будуть популярні в Польщі в майбутньому. Це буде залежати від того, як розвиватиметься польська економіка. Українці зможуть знайти собі роботу будь‑де, але чим професія складніша, тим краще треба знати польську мову. Якщо в Польщі через декілька років залишиться велика українська діаспора, тоді в майбутньому ми побачимо наших співвітчизників на досить знаних та великих посадах.
Джерело: ukr.net.pl