17 травня в агентстві “Укрінформ” (м. Київ) відбулися публічні дебати на тему “Вимушена та трудова міграція українців до країн ЄС: поточна ситуація та перспективи”. У заході взяли участь експерти по темі працевлаштування за кордоном з України та інших країн.
“Лише 1 відсоток трудових мігрантів з України працевлаштовуються в Польщу через офіційних посередників з дотриманням усіх необхідних вимог країни, в якій вони шукають роботу”, – заявив заступник голови Державної служби зайнятості Сергій Кравченко. Він додав, що з огляду на це Держслужба зайнятості почала проект інформування людей про працевлаштування за кордоном через Всеукраїнську асоціацію компаній з міжнародного працевлаштування. Його мета – пояснити людям, які хочуть працювати в країнах ЄС, що для захисту своїх прав на території тієї чи іншої країни їм обов’язково треба мати трудовий договір з роботодавцем і страховку. Кравченко повідомив, що на ринку праці України попит на роботу в Польщі, Чехії, Угорщині та інших країнах-сусідах дуже високий сьогодні.
Заступник голови Держслужби звернув увагу на ще один аспект трудової міграції українців, який потребує врегулювання, – їхній соціальний захист після повернення в Україну. “Вони не мають пенсійних накопичень, інших соціальних гарантій. Нам би хотілося також підняти і врегулювати це питання, тому що міграція завжди була, є і буде, цей процес безупинний, і він буде продовжуватися”, – зазначив Кравченко.
Кількість відмов українцям у в’їзді до країн Євросоюзу після запровадження безвізового режиму може зрости через незнання нашими співгромадянами правил користування ним. Про це заявила під час публічних дебатів в Укрінформі на тему: “Українська вимушена та трудова міграція до країн ЄС – поточна ситуація та потенціал” – аналітик громадської організації “Європа без бар’єрів” Катерина Кульчицька.
“Наразі ми вважаємо одним з дуже великих ризиків – відмови у в’їзді для українських громадян, тому що, на жаль, рівень їх обізнаності щодо правил користування безвізовим режимом є не дуже високим”, – сказала Кульчицька. У цьому контексті вона нагадала дані дослідження КМІС, проведеного у березні, згідно з яким третина опитаних не знали, скільки часу вони можуть перебувати в країнах ЄС у рамках безвізового режиму, лише 33% опитаних знали, що перевагою біометричного паспорта є можливість в’їжджати до країн ЄС без віз.
“Нашим партнерам в Европі потрібно вже зараз зважати на можливе збільшення нелегальної трудової міграції у зв’язку з введенням безвізового режиму”, – заявив голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. “Наприклад, згідно опитувань, що проводяться зараз в інтернеті, близько 20% респондентів відповідають, що поїдуть на нелегальну роботу в країни ЄС, скориставшись з безвізового режиму”, – додав він.
Джерело: Укрінформ