Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Куди їдуть працювати українські медики й скільки їм платитимуть у 2021 році?

Головна
|
Новини
|
Куди їдуть працювати українські медики й скільки їм платитимуть у 2021 році?

Куди їдуть працювати українські медики й скільки їм платитимуть у 2021 році?

Неділя, 20 Грудень 2020 - 09:30

У Польщі сподіваються, що до них приїдуть працювати дві тисячі лікарів і п’ять тисяч медсестер із України. Тим часом міністр охорони здоров’я Максим Степанов закликає підняти зарплату медикам, інакше українська медицина матиме катастрофічний брак фахівців. Нині уже бракує вузько-профільних спеціалістів. В Національній службі здоров’я України (НСЗУ) пояснюють, що медики можуть очікувати на високу зарплату вже цього року, а відтік лікарів не критичний. Чому українські медики їдуть за кордон і чи спинить трудову еміграцію підвищення лікарям заробітної плати? Та що буде із медреформою у найближчий час?

Яка зарплата у лікарів в Україні?

Нині в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 96835 лікарів. Проте, з 1 квітня 2020 року уже звільнилося понад п’ять тисяч медиків. У Національній службі здоров’я України пояснюють, що серед звільнених половина – люди похилого віку. А на їхнє місце прийшло понад тисяча молодих фахівців. Утім, у службі визнають, що на ринку праці нині дійсно бракує вузькопрофільних спеціалістів. Лише 14 фахівців зареєстровано за напрямом трансплантологія, імунологів – 21, токсикологів – 22.

У НСЗУ відзначають і брак лікарів-анестезіологів. Середня зарплата лікаря в Україні становить близько 9 тисяч гривень, якщо не враховувати роботу із «ковідними» хворими. У разі із тривалим контактом із інфікованими хворими – лікар отримує надбавку. Володимир Лиходієвський – 29-ти річний лікар-анестезіолог однієї із столичних лікарень. Він працює із перших днів епідемії коронавірусу у реанімації інфекційного відділення.

До пандемії COVID-19 йому доводилося підпрацьовувати на 5 роботах, аби його середній дохід міг дозволити комфортно себе почувати. Нині із так званими «ковідними» – зарплата вища. «Трішки не доходить до тисячі доларів, але ця сума дозволяє мені не рахувати кошти, коли я хочу щось купити в супермаркеті», – каже Лиходієвський. Нині у його відділенні є все необхідне для роботи – рятувати життя людей. Так було не завжди.

До пандемії зарплата лікаря сягала не більше десяти тисяч гривень, а навантаження у реанімації велике. Від цього у відділенні звільнилося кілька працівників молодшого медперсоналу (медсестри та санітарки). Згодом, хвалиться лікар, у відділення на роботу прийшло двоє молодих лікарів.

«Знаєте, що їх туди заманило – в ту інфекційну реанімацію? Їх туди заманила зарплатня. Саме тому вони там працюють. Не десь, деінде, не у приватних лікарнях і так далі. Вони працюють там. Не лише за зарплатню, звісно. Але це основний мотивуючий чинник. Крім того нова сучасна апаратура, на якій цікаво працювати. Маніпуляції, які цікаво проводити молодим фахівцям», – каже лікар. Та рано чи пізно емідемія завершиться, а 300 відсотків від окладу приберуть з порядку денного і лікар повернеться до докарантинного бюджету. Фінансове питання неодноразово змушувало молодого фахівця замислюватися над пошуком кращої долі за межами України.

«Такі думки, я гадаю, у кожного лікаря виникають постійно. Коли я працював в університеті й викладав пари вживу студентам іноземцям… Більшість із них були мотивовані вчитися на лікаря, бо в їхніх країнах висока зарплата. Коли вони дізналися, яка зарплата в лікаря в Україні, вони мені сказали – ви знаєте англійську мову, ви маєте медичну спеціальність, то що ви досі тут робите?», – переповідає розмову із студентами-іноземцями Володимир.

Хто поїхав з України?

Скільки українських медиків виїхало працювати за кордон не знають навіть у Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування. Там такої статистики не ведуть. Там кажуть, що, як правило, за кордон їде молодь до 35-ти років. «Це ті люди, які хочуть щось змінити у своєму житті, які розуміють, що життя одне. І його потрібно використовувати з максимальною ефективністю. Люди, які бачать, що Україна, насправді, не змінюється, бачать, що їм не стає жити краще. Тому і виїжджають назавжди», – розповідає президент всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Він пояснює, що у випадку з медиками, Польща покращила клімат для трудової міграції лікарів під час пандемії COVID-19. Нині в сусідніх країнах спростили процес нострифікації (підтвердження) дипломів для українських лікарів, які бажають працювати у Польщі. Відтак, прибравши бюрократичні перешкоди, поляки заманюють у свою країну висококваліфікованих українських спеціалістів у медичній сфері зарплатою і кращими умовами праці. Утім, там і вищі вимоги до медпрацівника.

Кращої долі поїхав шукати нікопольський фельдшер Анатолій Лякішев. Йому 25 років, в екстреній медицині пробув три роки і зрозумів, що так далі бути не може. «В Україні ми жили впритик – від зарплати до зарплати. При тому, що ми вдома понабирали кредити, аби звести кінці з кінцями. То тут ми даємо собі раду без кредитів. На даний момент живемо теж стик-в-стик. Але не переймаємося, не рвемо на собі волосся, як в Україні, що у нас забракне грошей, ми постійно десь у когось позичаємо, чи у нас якихось продуктів бракує», – пояснює Анатолій

Лякішев працює у польській екстреній медицині. Перше, що впало в очі хлопцеві – можливості. Розхідні матеріали: гумові рукавички, халати, респіратори, лікарстава – усе це в достатній кількості. «Не потрібно за це все звітувати», – каже під враженнями він. Вдома звітувати доводилося за будь-який використаний препарат, та ще й за використання керівництво могло насварити, пояснює Анатолій. Хлопець переконаний, що брак грошей, бюрократизація системи охорони здоров’я не стимулюють медиків залишатися в Україні.
Натомість, чимало українців перебираються за кордон, зокрема у Польщу, де спростили бюрократичні перешкоди для українських медиків.

«Загалом, цей закон направлений на те, щоби закликати спеціалістів, для боротьби із коронавірусом. Поляки розраховують, що епідемія буде 5 років. Вони кличуть наших спеціалістів приїхати з умовами – що це буде не більше 5 років. За ці 5 років тут можна пройти всі бюрократичні процедури й залишитися працювати по своїй спеціальності», – коментує спрощену нострифікацію дипломів у Польщі Анатолій Лякішев.

Схожа ситуація у Чехії. Там теж діє спеціальна програма для медиків, які можуть виїхати на постійне проживання у цю країну за умови професійної роботи. Такою можливістю скористалася столична фельдшерка Анна Фролова. Вона 5 років пропрацювала у київській швидкій. Вона займалася улюбленою справою, та їй бракувало коштів для проживання. Стандартна ситуація.

«Настає такий вік, і ти розумієш, що навряд чи щось зміниться на краще. Чекати можна ще кілька років, але життя одне і, на жаль, немає стільки часу, аби чекати якихось змін. Пропрацювавши 5 років на швидкій допомозі, після освіти у Києві, я зрозуміла, що треба шукати щось іще. Я вже не кажу про ті моменти, виробничі травми, в яких ти опинявся сам. Якщо ти захворіла, чи десь на виклику, знаєте, скільки нападів на швидку допомогу, я вже не говорю про смерть чи ще щось, нічого від цього ти не отримуєш. Навіть виробничу травму: якщо тобі дали по обличчю на виклику, то її ще потрібно довести», – каже Фролова.

Думка перебратися за кордон у жінки була задовго до пандемії. Два роки вивчала мову, готувалася, шукала роботу. Цього ж року їй вдалося переїхати у чеське місто Брно. Уже минув місяць, як фельдшерка працює у лікарні на посаді медсестри й отримала уже першу зарплату. Контракт забороняє їй розголошувати деталі роботи та й зарплату, утім задоволення від роботи не приховує і додає: «У Києві я боялася, що моєї зарплати буде недостатньо, аби оплатити комунальні послуги. А тут, поки чоловік ще не працює, я сама можу забезпечити проживання і комфортно себе почувати», – каже жінка. Вона пояснює, що її переїзд – це вимушений крок у пошуку кращої долі.

«Життя одне. Зрозумійте, це не те що була ціль – кудись поїхати. Мені би дуже хотілося жити в Україні, розмовляти своєю мовою і ні до чого не пристосовуватися. Це теж не легко дитині в школі. Ми поїхали усі разом: я, чоловік та син. І всі в це занурилися. Це дуже не просто», – каже Фролова.

Чи можуть збільшити зарплату лікарям?

Збільшення заробітної плати – не панацея від еміграції, вважають у МОЗ, утім це може виступити як стримуючий фактор. А ось у НСЗУ (Національна служба здоров’я України) запевняють, що не все так страшно, як здається.

З 1 квітня в Україні запустили другий етап медичної реформи. Відтак, пояснюють в НСЗУ, керівники кожного закладу, який має контракт із службою – мають можливість самостійно розпоряджатися своїми коштами та, відповідно, визначати розмір зарплати медиків.

«У наших закладах вторинної ланки, в 1682 закладах, на рахунках зараз більше мільйона гривень. Якщо ми говоримо про те, що чи має система зараз можливість підвищити заробітні плати лікарям – так, має. Це відбувається у деяких лікарнях. Але чому це відбувається нерівномірно? Тому, що деякі головні лікарі дуже консервативні. Деякі бояться витрачати ці кошти, бо у них немає чергового папірця, який би пояснив що це можна, чи це не можна. Зараз система трансформується. Вона перебуває в активній фазі і керівники лікарень мають стати керівниками. І підходити до тих ресурсів, які у них є, до тих витрат, які у них є як справжні директори, як підприємці», – пояснює у коментарі Радіо Свобода директорка департаменту комунікації НСЗУ Тетяна Бойко.

Чи зможе трансформація української медицини зменшити відтік медиків за кордон? В НСЗУ впевнені, що так. Адже деякі лікарні нині вже показують зарплатню фахівців і у 60 тисяч гривень. Проте, на трансформацію медичної системи Україні знадобиться тривалий час. До прикладу, для схожої трансформації, пояснює Бойко, тій же Польщі довелося витратити близько семи років. В ухваленому бюджеті на 2021 рік на медицину передбачено понад 159 мільярдів гривень. З них лише майже 4,2 мільярди підуть на заробітну плату медпрацівникам.

Тож, згідно з цим документом, зарплата медпрацівників у 2021 році повернеться до середнього рівня докарантинних часів: а це близько 9 тисяч гривень лікареві, 7 тисяч гривень медсестрі та 5 тисяч гривень санітарові.

Джерело: Радіо Свобода

 

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy