Італійські роботодавці знову обернули свій погляд на українських заробітчан. Вже пару років наших роботяг не вабили Апенніни, і тільки в останні місяці знову стали пропонувати місця. Як розповіли UBR.ua аналітики платформи OLX, рекордна кількість вакансій по роботі в Італії була у березні-травні 2018. У літній період активність буде низька, але ще один сплеск інтересу прогнозують на осінь.
Їдуть до своїх
Українським заробітчанам завжди була цікава Італія, як економічно розвинена країна, запевнив UBR.ua президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. Вона і в «велику сімку» входить, і клімат там м’який, і жити комфортно.
До того ж наші люди зараз все частіше їдуть не наосліп, а до своїх близьких і знайомих, які виїхали ще в 90-х. Знайшли роботу і налагодили побут. Вони-то найчастіше і допомагають приїжджим-новачкам. Адже в Італії не так вже й легко облаштуватися. Занадто багато правил і вимог – працевлаштування іноземців жорстко регулюється спеціальними указами.
Так званими «декретами про потоки робочої сили» (decreto flussi), що видаються на підставі інформації, наданої Міністерством праці та соціальної політики про кількість іноземців, зареєстрованих як безробітні в Італії, а також про реальний попит на робочу силу.
Запрошення іноземця на роботу – це непроста процедура, яку проходить італійський роботодавець. Говорити про пом’якшення правил працевлаштування в Італії не можна, це вам не Польща. Тут все навпаки – йдуть постійні розмови про посилення цих правил у зв’язку з напливом до країни нелегальних мігрантів і біженців. Втім, лазівки все ж є, кажуть експерти.
«90% потенційних робочих емігрантів в першу чергу звертаються до своїх близьких і знайомих за роботою. Три роки тому в Італії спростили процес оформлення «пермесо» (вид на проживання), яке істотно спрощує процедуру оформлення на роботу іноземних громадян. Але перш за все, в Італії немає депортацій, пов’язаних з нелегальною робочою силою. Виходить, якщо ти туди потрапив, то вже ніхто тебе не вижене. Цим Італія і приваблива», – розповів UBR.ua директор компанія BVS-Rabota Віталій Беленець.
Дами – вперед
Зараз італійці найактивніше набирають: доглядальниць, хатніх робітниць, нянь, водіїв далекобійників і персонал без досвіду на поля або некваліфікований підробіток. Але з огляду на, що італійська економіка зараз переживає не найкращі свої часи, зарплати там, в порівнянні з Німеччиною, Чехією або тією ж Польщею, не дуже великі. Найчастіше оклади варіюються від 600 до 1000 євро на місяць. Але при цьому цілком можуть надати житло і харчування.
«Робота доглядальницею – найбільш поширена практика для наших дам віком 45+. Уже років 20 вони займаються таким. Зараз більше роботи пропонується на півдні Італії – зарплати там нижче, можливо, тому місцеве населення не хоче цим займатися», – зауважила в розмові з UBR.ua hr-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.
За даними аналітиків OLX, українських жінок в Італії запрошують на роботу по догляду за людьми старшого віку, часто в південних містах – Салерно, Неаполь, Ліворно, Манарола, Сицилія.
Вакансії закриваються по-різному. Якісь зникають вже через місяць, а якісь залишаються в базах даних до півроку. Аналітика показує, що в середньому на одну вакансію в Італії відгукується 8-10 чоловік, відправляючи своє резюме роботодавцю.
«Що стосується заробітної плати, в минулому році її середній рівень становив 650-700 євро, тоді як максимум досяг 1700 євро. У 2018 ядро зарплат зросло до 800-850 євро. В цілому діапазон пропозицій варіюється від 700 до 1200 євро», – розповіли в OLX.
Менше контролю
Офіційно працевлаштуватися непросто. Робочих італійських віз майже не дають. Тому 90% трудових мігрантів відправляються туди по біометрії, або за робочими візами інших держав (легалізуються на місці). Решта 10% – люди з громадянством ЄС, ПМП і видом на проживання.
У Польщі роботодавець контролює кожну хвилину робочого дня, а в Італії графік більш вільний. Зате отримати робочу візу і влаштуватися складніше.
«Документи можуть знадобитися найрізноманітніші. І в першу чергу ті, що підтверджують кваліфікацію фахівця. Але не можна забувати, що навіть високооплачуваний мігрант, який зумів довести свою професійну придатність, наприклад, лікаря, повинен ще на високому рівні знати італійську мову для отримання відповідного робочого місця», – розповів UBR.ua Василь Воскобойник.
Хоча найбільш затребуваним кадрам готові допомагати. Великий попит в Італії зараз спостерігається на IT-фахівців, менеджерів з кібербезпеки, інформаційних систем, лікарів і інженерів. «Потреба в таких фахівцях є, проте практично всі вони працюють нелегально. Італія, як і більшість інших країн «старої» Європи, стрімко старіє. При цьому народжуваність не росте. І природно, існує велика потреба в людях, які доглядають за старими італійцями, прибирають у хаті, готують їжу. У цих випадках владі дуже складно виявити нелегального трудового мігранта. Тому українці (в основному українки) можуть працювати так само десятиліттями», – запевнив Воскобойник.
Обдурять на гроші
Найпоширеніший ризик при пошуку роботи в Італії – неофіційне працевлаштування. Через нього наші жінки навіть бояться виходити на вулицю. При такому підході і мови не може бути про гарантовану офіційну зарплату.
Людей найчастіше обманюють за класичною схемою – людина спочатку платить незрозуміло кому за вакансію, після чого рекрутингове агентство або зникає, або просто не знаходить роботу. А людина залишається один на один з договором про надання консультаційних послуг.
«Ризики пов’язані тільки з посередниками. Треба вибрати ліцензоване агентство з працевлаштування за кордоном і тоді ризики будуть зведені до нуля. Якщо їхати через незрозумілих перевізників, рєшал і т.д., то можна попасти на гроші», – переконаний Віталій Беленець.
Джерело: UBR