Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник в інтерв’ю ведучому програми “Європейський простір” Юрію Фізеру зазначив, що люди, які перебувають за кордоном, порівнюватимуть те, що вони мають там, з тим, що можуть отримати в Україні
Про це він сказав в етері телеканалу “Еспресо”.
“Що буде впливати на людину, яка захоче повернутися в Україну? Це будуть чотири основні фактори: безпека, наявність житла, робота та соціальна інфраструктура.
Перший фактор – безпека. Це основа для будь-якого рішення, пов’язаного з поверненням.
Другий фактор – житло. В Україні за всі роки незалежності житло завжди було недосяжним для звичайного українця. Чи буде наш уряд впроваджувати програми будівництва соціального житла? Чи зменшиться вартість житла та підвищиться його доступність? Важливо, щоб з’явилися проєкти, які допоможуть знизити ціни на житло.
Третій момент – робота. Це не лише фізичний процес, а й засіб заробляння грошей. Скільки люди зароблятимуть в Україні порівняно з іншими країнами? Ось порівняння: мінімальна заробітна плата в Україні – 8 000 грн, в Польщі – 48 000 грн, а в Німеччині – 100-110 000 грн. Водночас продукти в Польщі та Україні не сильно відрізняються за ціною, а в деяких категоріях навіть дешевші.
Доступність житла також має значення. В Києві середня вартість оренди однокімнатної квартири становить близько 80% від середньої заробітної плати. Тобто оренда житла в Києві для багатьох є практично недосяжною. В Німеччині оренда становить лише 45% від зарплати.
Четвертий фактор – соціальна інфраструктура. Наскільки ефективно будуть фінансуватися школи та інші соціальні установи? Наскільки вони будуть доступні для дітей у віддалених населених пунктах?” – зауважив Воскобойник.
За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування, люди, які перебувають за кордоном, будуть порівнювати те, що вони мають там, з тим, що можуть отримати в Україні.
“І тут ми підходимо до важливого висновку: Україна економічно не зможе конкурувати ані з Польщею, ані з Німеччиною. Ми не піднімемо рівень заробітних плат до рівня Польщі. Ми не зможемо створити умови для надання соціального житла в оренду за фіксованими низькими цінами. До речі, в Німеччині майже 60% житла, яке здається в оренду, належить державі, що дозволяє забезпечувати житло майже безплатно”, – наголосив Воскобойник.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування також додав, що Україні потрібно йти шляхом побудови країни свободи: свободи слова, свободи вибору, свободи переміщень, свободи ведення бізнесу.
“Якщо люди відчують це, не тільки українці будуть повертатися, але й зменшиться кількість тих, хто хоче виїхати. Щобільше, до нас приїжджатимуть люди з інших країн, адже вони зрозуміють, що в Україні дозволено все, що не заборонено законом. Тут є можливості для розвитку бізнесу, кар’єрного зростання та для розвитку молоді. Якщо це стане реальністю, це нематеріальний фактор, але саме він дозволить нам використати наш історичний шанс стати повноправним членом європейської сім’ї”, – резюмував Воскобойник.
- Після завершення війни повернутися в Україну можуть до 70% біженців. Головними передумовами для цього є безпека, а також зміни та розвиток держави.