Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Довга дорога додому

Головна
|
Новини
|
Довга дорога додому

Довга дорога додому

Четвер, 27 Жовтень 2016 - 05:21

Якщо вірити статистиці, яку приводять демографи, з України на заробітки за кордон протягом останніх 20 років виїхало від 7 до 15% економічно активного населення. Певний відсоток з них залишився там назавжди, інша частина – продовжує працювати і плекати надії повернутися в Україну з найкращими фінансовими можливостями. При цьому значно змінилася ситуація з географією трудової міграції. Все більше громадян України вважають за краще працювати в країнах ЄС і навіть готові покинути європейський континент в пошуках пропозицій про роботу. У свою чергу, традиційно найбільший ринок трудової міграції в Росії поступово скорочується, хоча українці досі найбільше зароблених коштів передають саме з цієї країни.

У той же час, немає сенсу заперечувати очевидні факти, головний з яких – збільшення темпів міграції і, як наслідок, відтік робочої сили за межі України. Наприклад, за даними Національної академії наук, кількість молодих українських вчених і фахівців, які прагнуть виїхати за кордон і реалізувати себе в розвинених країнах, досягає десятків тисяч. Тільки в Польщі навчається понад 60 тисяч українських студентів і аспірантів. Крім того, протягом 2015 року Польща видала дозволу на працевлаштування більш ніж 800 тисячам українців. Іншими словами, ми спостерігаємо витік з України робочих рук і кваліфікованих фахівців, того самого людського капіталу, без якого наша країна не має шансів на процвітання.

Проте, незважаючи на важке соціально-економічне становище, в якому перебуває Україна останні кілька років, помилково робити висновок, що всі трудові мігранти прагнуть до Польщі, Чехії, Словаччини, Німеччини та інших країн з метою отримання дозволу на постійне місце проживання. Як не дивно, але готові залишитися працювати за кордоном на тривалий термін, до 3-5 років, менше половини мігрантів. Разом з тим, більшість українців, що їдуть за кордон, розглядають пропозиції про роботу сезонного або короткострокового характеру, щоб була можливість годувати рідних.

Потенційні претенденти на ПМЖ – це в основному молоді люди, віком до 20-22 років, які дійсно відправляються в Європу з метою пустити там «коріння» (хоча далеко не у всіх це виходить). Також шанувальниками повноцінної євроінтеграції є особи, які мали досвід роботи за межами України (причому, як правило, мова іде про кваліфіковану, інтелектуальну праці), налагодили в інших країнах бізнес-зв’язки, володіють нерухомістю та іншим майном. Але таких – меншість.

Плюс до всього, не дуже зацікавлені в засиллі переселенців і наші сусіди. По-перше, «стара» Європа вже зіткнулася з проблемою неконтрольованої міграції, пов’язаної здебільшого з військовими конфліктами в ряді арабських країн. У підсумку, кількість біженців, які живуть в ЄС, за оцінками ООН досягає 78 млн чоловік.

По-друге, в європейській економіці теж не все гладко. І хоча ступінь кризових явищ в ЄС не можна порівняти з глибиною проблем України, ринок праці багатьох країн Євросоюзу знаходиться якщо не в стані застою, то близький до цього. Навіть у благополучній, здавалося б, Польщі, яка переживає економічний підйом, а ВВП на душу населення перевищує 14 тисяч доларів, рівень безробіття знаходиться на позначці в 8,6%. Для країни з 30 млн осіб працездатного населення – це висока цифра. Крім того, поляки самі вирушають до сусідніх країн, працюючи на будівництвах Великобританії або судноверфях Португалії та Норвегії. Причина проста: не дивлячись на високу за українськими мірками зарплату в 3000-4000 злотих (еквівалент 20-25 тис грн), громадяни Польщі мігрують туди, де можна заробити ще більше, а їх місце займають українці, для яких Польща – найбільш «зрозуміла» за всіма мірками найближча європейська країна.

Однак залишається відкритим питання, що робить Україна для того, щоб її громадяни дійсно хотіли повернутися на батьківщину і привезти з собою трудовий і соціальний досвід. Польща, наприклад, з 1 січня 2017 року зрівнює в правах своїх громадян і іноземців, відкриваючи мігрантам все більше можливостей. Україна, при цьому, вперто не хоче міняти трудове законодавство, яке буде виступати на захист прав працевлаштованого особи, а не проти нього.

По всій Європі працюють консультаційні центри з підтримки підприємців-початківців, є доступ до дешевого фінансування, грантових програм. Причому, абсолютно неважливо, громадянином якої країни ти є. Набагато важливіше, що ти приїхав в ЄС, і хочеш вести тут бізнес. У Польщі, наприклад, за державної підтримки в 2005-2014 роках було створено понад 460 тис нових підприємств. На ці цілі уряд витратив 1,7 млрд євро. А що в Україні? Регуляторний та податковий тиск, і постійні нападки влади на підприємців. Хоча саме малий і середній бізнес є основою, своєрідним фундаментом, на якому будується і розвивається успішна економіка.

Тому якщо ми дійсно хочемо, щоб міграція не перетворилася в незворотний процес, який повністю «вимиє» з країни велику частину працездатного населення, владі необхідно створити умови для повернення наших співвітчизників. І від цього Україна тільки виграє. Адже українці, які отримали за кордоном безцінний ментальний досвід, будуть вже європейцями – з усталеними звичками легально працювати, платити податки, страхувати власне життя. Такий підхід і стане кращою євроінтеграцією України – не кабінетною, а реальною.

Джерело: Ліга

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy