Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Чому українські трудові мігранти потрібні Європі та вигідні для України

Головна
|
Новини
|
Чому українські трудові мігранти потрібні Європі та вигідні для України

Чому українські трудові мігранти потрібні Європі та вигідні для України

Четвер, 21 Листопад 2019 - 07:52

У 2018 року наші співвітчизники стали рекордсменами по отриманню перших посвідок на проживання в Європі: із загального числа 3,2 млн ми отримали 527 тис. Вислухавши реальні історії вітчизняних трудових мігрантів і поспілкувавшись з експертами, Фокус спробував розібратися, куди і навіщо їдуть наші співгромадяни і чому багато хто з них говорять, що “тут” жити не хочуть, а “там” не можуть.

В чому різниця з китайцями

З відкриттям кордонів і можливістю знайти роботу, навчання і нове життя буквально по всьому світу, впевненість українців, що “добре саме там, де нас немає”, трохи похитнулася. Історії про те, як люди, котрі відправилися в іншу країну в пошуках кращого життя, повертаються розчарованими і збентеженими зневагою до них, – далеко не рідкість. Але, тим не менше, радісний порив ще не вичерпався, і українці продовжують активно штурмувати Європу.

За даними Євростату, в минулому році наші співвітчизники стали рекордсменами по отриманню перших посвідок на проживання в Європі: із загального числа 3,2 млн ми отримали 527 тис. На другому місці опинився Китай (206 тис), і це той рідкісний випадок, коли китайці українців так і не наздогнати.

Втім, між нами і ними є істотна різниця, та ще й не одна. По-перше, в той час як українцям дозвіл на проживання в Європі потрібен для працевлаштування, жителям Піднебесної – для отримання освіти. По-друге, китайці вважають за краще Великобританію, тоді як українці масово прямують до Польщі.

Дослідження, проведене міжнародним кадровим порталом hh.ua, підтверджує: найпопулярнішим напрямком української трудової міграції дійсно є Польща. Також українці не проти ощасливити своїм приїздом Словаччину, Угорщину, Молдову, Чехію, Білорусь, Казахстан, Німеччину, але все ж саме Польща утримує серед українських переваг надійне першість.

Результати дослідження визначили п’ять основних причин, через які українці залишають насиджені місця в пошуках кращого життя:

  • можливість більше заробляти – 54%;
  • відсутність гідної роботи вдома – 37%;
  • цікава пропозиція від нового роботодавця – 16%;
  • сімейні обставини – 13%;
  • професійний розвиток – 7%.

Як ми рятуємо польську економіку

Треба сказати, що для стороннього спостерігача картинка по Польщі в цілому складається непогана: фірми з працевлаштування зазивають нових працівників, експерти з розумним виглядом розмірковують про “ментальну близькість та відсутність мовних бар’єрів”, а польська преса радісно рапортує, що українці буквально рятують їх економіку. На цьому цілком позитивному тлі наші заробітчани по наївності думають, що, маючи хороші руки і бажання працювати по 10-12 годин на день, вони і будуть сприйняті як ті самі “рятівники економіки”. Насправді реальність часто виявляється іншою.

Олена приїхала на заробітки до Польщі вже в п’ятий раз – на цей раз на завод з виробництва зубних щіток. Обіцяне безкоштовне житло виявилося звичайною трикімнатною квартирою, в якій живуть 8 осіб: в одній кімнаті – 4 жінки, в двох інших – по одній сімейній парі. Поселили їх, як вона вважає, цілком стерпно: минулого разу взагалі довелося жити в загальному бараку, та при цьому ще й переїжджати з місця на місце кожні чотири-п’ять тижнів.

“Робота позмінна: тиждень працюю вдень, тиждень – вночі, – розповідає Олена. – Організм з кожною поїздкою перебудовується все важче і важче: якщо раніше після зміни денної на нічну я засинала на третій день, то тепер – на п’ятий. Плюс позначається постійний стрес: вдома б на це й уваги не звернула, а тут проблеми можуть виникнути на рівному місці. Наприклад, “колеги” з конвеєра цілком можуть настукати начальству, що недостатньо швидко працюєш. Справа в тому, що різні операції на конвеєрі займають різний час: умовно кажучи, якась – 9 секунд, а якась – 10. І той, кому пощастило стояти на більш “швидкій” операції, знаходиться в кращих умовах, намагається диктувати свої правила і навіть плете інтриги. А польські господарі це тільки вітають”.

Олена зізнається, що останніми роками постійно відчуває себе в підвішеному стані: в Україні вона жити не хоче, а в Польщі – не може. Навіть незважаючи на культурну та ментальну близькість з поляками, на перевірку ми опиняємося дуже різними.

Інші відгуки теж не залишають сумнівів: витримати всі стреси і перипетії трудової міграції може дійсно тільки здорова і дуже стабільна людина.

“Особистий досвід показує, що європейські реалії дуже далекі від того, що нам обіцяють в Україні, – розповідає 45-річний Віктор. – У минулому році я поїхав на заробітки на польський завод, по дорозі з’ясувалося, що вся наша група їде на збирання врожаю , а в результаті ми три місяці будували заміський будинок, хоча в групі будівельників взагалі не було! На цьому будівництві ми всьому вчилися попутно і тільки й чули: “Не подобається – їдьте додому”. Платили нам мінімум, та ще й під різними приводами намагалися недоплатити. Що стосується підписаного на початку контракту, то в який раз переконався: він взагалі нічого не означає”.

При цьому заробітчани в один голос кажуть: якщо в Україні так само напружуватися, як в Польщі, можна заробити приблизно ті ж гроші – навантаження на європейських фабриках, принаймні, на тій роботі, що пропонують нашим співвітчизникам, більш ніж серйозна. Але про це фірми з працевлаштування не говорять, скромно замовчуючи, що на зарплату в півтори тисячі євро потрібно відпахати 70-80-годинний робочий тиждень.

Ще раз про плюси і мінуси

На державному рівні в Україні ставлення до трудової міграції двояке. З одного боку, занепадають цілі галузі. В країні не вистачає будівельників, медперсоналу, водіїв, механізаторів, кваліфікованих і некваліфікованих робітників. З іншого боку, уряд часом намагається робити “хорошу міну при поганій грі”, розмірковуючи про грошові перекази заробітчан, які підтримують економіку взагалі і гривню зокрема. Згідно з прогнозами НБУ, в 2019-м трудові мігранти переведуть в Україну більше $ 12 млрд, і відмовлятися від них зовсім не хочеться.

Однак експерти попереджають: нескінченно така “підтримка” тривати просто не може.

“Переказам гастарбайтерів вдалося стати тим рятівним колом, яке до цих пір утримує українську економіку на плаву, – зазначив в коментарі Фокусу економіст Владислав Банків. – Продуктивність праці та рівень життя в країнах міграції вище, ніж в Україні, тому у наших гастарбайтерів є можливість значну частину заробленого відправляти додому. Але з часом мігранти починають забирати свої сім’ї, що в перспективі веде не тільки до втрати людського капіталу, але і втрати цього джерела валютних надходжень в у ських економіку “.

На думку економіста, в 2020-му нас чекає нова потужна хвиля трудової міграції, в чималому обумовлена ​​законодавчими змінами в діяльності фізосіб-підприємців. Негативний момент саме цієї хвилі буде полягати у втраті висококваліфікованої самозайнятої частини трудового ресурсу: країну почнуть покидати найбільш ініціативні та динамічні профі, які самі створювали для себе робочі місця. На жаль, український уряд поки ігнорує ці очевидні моменти.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник наводить цифри: в 2013-2018 роках українцям було видано 2,8 мільйона дозволів на тривале перебування в країнах ЄС. На думку експерта, це говорить про те, що маятникова трудова міграція переростає в еміграцію, і, якщо тенденція не зміниться, це призведе до найсильнішого удару по економіці нашої країни.

“Безглузда державна соціально-економічна політика призвела до того, що багато активних українців працюють за кордоном, – констатував експерт. – Зарплати, які вони отримують в Україні, не дають їм можливості нормально жити. І на сьогодні немає підстав говорити, що тенденції, пов’язані з трудовою міграцією, зміняться”.

Експерти підрахували: при збереженні рівня зростання економіки 3-4% на рік ми зможемо наздогнати сучасну Польщу лише за 50 років, але ж вона при цьому теж не буде стояти на місці! Якщо ж врахувати, що з наступного року свій ринок робочої сили для громадян країн, які не входять до складу ЄС, відкриє Німеччина, це призведе до нової хвилі міграції, адже мінімальна німецька зарплата майже в 10 разів більша за українську.

“Потрібно розуміти, що люди не будуть все життя їздити працювати за кордон і переводити гроші додому, – резюмував Воскобойник. – При цьому одним лише зростанням зарплат ситуацію не врятувати. Для людей важливо розуміння своїх перспектив, свого майбутнього і майбутнього країни. Якщо вони побачать , що Україна не змінюється в кращу сторону, більшість будуть шукати іншу країну для життя”.

Джерело: Фокус

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy