Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Чи зрівняються українські зарплати з польськими?

Головна
|
Новини
|
Чи зрівняються українські зарплати з польськими?

Чи зрівняються українські зарплати з польськими?

П’ятниця, 13 Грудень 2019 - 06:40

Якщо українці рівень щастя хочуть отримати такий самий, як у Північній Європі (Фінляндія, Данія, Норвегія на перших позиціях міжнародному рейтингу щастя), то рівень економічного добробуту хоча б такий же, як у Центральній – сусідній Польщі. Особливо люблять порівнювати українську та польську економіки жителі західних областей, де майже в кожній родині є трудові мігранти.

Днями міністр розвитку економіки, торгівлі й сільського господарства Тимофій Милованов заявив, що реальні зарплати в Україні здатні за сім років наздогнати польські. “Динаміка реальної середньої зарплати (по всіх галузях) у нас випереджає динаміку зростання середньої реальної зарплати в Польщі в декілька разів. Наздоганяти ще довго, але зробити це можливо. Наприклад, якщо наші зарплати будуть зростати в реальному вимірі на 20% швидше, ніж у Польщі, то нам потрібно 7 років, щоб наздогнати зарплати сусідів. Ось простий розрахунок: сьогодні зарплата в Польщі приблизно в 3,5 раза більша. Якщо ми наздоганяємо зарплату в Польщі на 20% в рік, то за 7 років ми збільшимо свою зарплату у відносному вимірі до зарплати в Польщі в 3,58 раза”, – написав Тимофій Милованов на своїй фейсбук-сторінці.

Чи можливий такий економічний ривок? Розповідає старший аналітик із податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації, експерт РПР із податкової політики В’ячеслав Черкашин:

“Розрахунок коректний, тільки ось біда, у нас первинним поштовхом такого зростання середньої зарплати було два фактора: зниження ЄСВ до 22% і вибухове підняття мінімальної заробітної плати в останні роки. Цей ресурс, на жаль, вичерпаний. Як бізнес зможе витримати +20% на рік наступні сім років? Тим паче, Польща не стоїть на місці – зниження ставки ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) на 1% для всіх і звільнення від його сплати молодих людей до 27 років додасть динаміки зарплат у 2020 році. А значить доведеться збільшувати українську зарплату не на 20%, а ще більше”.

Голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник також переконаний, що Україна не зможе досягнути рівня польських зарплат за 7 років.

“Для цього потрібно, щоб український ВВП зростав значно вищими за польський темпами. Наприклад, якщо економіка України зростатиме на 5% щорічно, то ми наздоженемо польський рівень ВВП сьогодення тільки за 25 років. А щоб зрівнятися з польським ВВП за один рік, нашій економіці потрібно зрости на 236% у 2019 році, чого не відбувається. Без зростання ВВП неможливе подальше суттєве зростання зарплат в Україні. Точніше, можливо, але за умови паритетного зростання цін на продукти й товари, що призведе до суттєвої інфляції гривні. У бідній країні, якою є Україна, неможливо досягти рівня зарплат розвинутих держав без стабільного збільшення економіки протягом десятиліть. Щоб суспільство адекватно сприймало їхні дії, урядовцям потрібно робити більш зважені заяви, які б збігалися з реальністю. До речі, у самій Польщі експерти набагато обережніші, ніж наші посадовці. Вони прогнозують досягнення рівня середніх зарплат ЄС у своїй країні тільки за 50 років. Зараз середні зарплати в Польщі досягають рівня 35,5% від середньоєвропейських”, – розповів Василь Воскобойник.

Отже, експерти сходяться в тому, що українські зарплати й надалі відставатимуть від польських. Для того, щоб вони бодай вирівнялися, потрібні десятиліття зваженої економічної політики. В умовах нашої постійної політичної турбулентності це здійснити досить складно.

Отож українці й надалі порівнюватимуть наші зарплати з польськими й часто прийматимуть непросте, але необхідне для їхнього власного благополуччя рішення: виїжджати на роботу до Польщі. Заступник директора Департаменту економічного аналізу Нацбанку Польщі Яцек Котловський говорить про 900 тисяч українських працівників. До речі, не варто забувати, що ця сусідня країна часто є стартовим майданчиком для міграції до заможніших європейських країн. Польська влада це чудово розуміє, тому намагається утримати українців на своїх заводах і фабриках.

“Поляки моніторять ситуацію і стурбовані бажанням значної кількості українців перебратися з Польщі до Німеччини. Спеціальних заходів не буде, але ось з візами очевидно щось спростять”, – коментує В’ячеслав Черкашин.

Якщо говорити мовою цифр, то днями були оприлюднені результати опитування соціологічної групи “Рейтинг” щодо бажаних країн для міграції. Найбільше українських громадян – 31% – хотіло би переїхати в Німеччину, 27% – у Польщу, 17% – у Чехію. Варто додати, що найголовнішим мотивом міграції громадян залишається задоволення мінімальних потреб їхніх сімей: таку відповідь дало 50% опитаних. Уже потім ідуть самореалізація та пошуки нових можливостей – 27%, а 17% взагалі не бачать майбутнього в Україні.

Як не крути, саме економічна нестабільність – найголовніша мотивація для виїзду українців до інших країн на кілька місяців, років чи на все подальше життя. Заманити українців додому – це створити сприятливі умови для ведення власного бізнесу, а подекуди – забезпечення адекватною роботою з адекватною зарплатою.

У рамках цих питань президент України анонсував запуск держпрограми “Повертайся й залишайся”. Насамперед йдеться про доступні кредити для власної справи. На цю програму у 2020 році уряд планує витратити 5 мільярдів гривень. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що коштів у бюджеті буде достатньо для того, щоб видати дешеві кредити під 5-9 % річних усім охочим підприємцям, які відповідатимуть умовам програми.

Ця держпрограма та її умови вже викликали критику з боку експертів, а прості українці вважають, що уряд просто напускає ману. Водночас є позитив: суспільство залучається до активного обговорення причин і наслідків трудової міграції з України.

Попри скепсис хочеться сказати, що навіть найменші кроки щодо повернення українських робітників додому та утримання потенційних заробітчан вдома – це позитивний крок. Так, звісно, Україна в найближче десятиліття не зможе догнати навіть польські зарплати (не говорячи про Німеччину), але може хоча б покращити умови для ведення малого та середнього бізнесу. Питання економічного благополуччя – найголовніша умова, щоб українці повертались і залишались. Хотілося б, щоб українці їздили до Польщі на екскурсії, а не на полуниці та будівництво. А це, на жаль, не трапиться найближчим часом.

Джерело: Український інтерес

 

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy