Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Безлюдна країна: чому “робочі руки” тікають з України

Головна
|
Новини
|
Безлюдна країна: чому “робочі руки” тікають з України

Безлюдна країна: чому “робочі руки” тікають з України

Понеділок, 17 Вересень 2018 - 04:26

Близько 9 мільйонів українців працюють за межами батьківщини, з яких понад 3 мільйони – на постійній основі. Трудова імміграція навряд чи зупиниться найближчим часом, вважають експерти. Більш того, швидше за все, її темпи тільки прискоряться. Однак у влади є механізми для того, якщо не зупинити масовий відтік робочих рук і мізків за кордон, то його трохи пригальмувати. “Апостроф” з’ясував, чим небезпечна масова трудова імміграція для країни, і що потрібно зробити, щоб українці не шукали кращої долі на чужині.

Приблизно 1 мільйон українців щороку залишають батьківщину – такі невтішні дані нещодавно озвучив міністр закордонних справ Павло Клімкін. При цьому, на думку глави МЗС, найближчим часом така ситуація збережеться. Тільки в Польщі, зазначив Клімкін, сьогодні проживають 1,4 мільйона українців.

Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що на постійній основі за кордоном працюють 3,2 мільйона українських громадян, при цьому тимчасово – до 9 мільйонів. З огляду на той факт, що в Україні – близько 24 мільйонів працездатного населення, цифра виглядає не дуже обнадійливо …

З Росії не з любов’ю

За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, насправді число українців, що виїжджають щороку з нашої країни на заробітки невідомо нікому, а тому будь-які цифри, які озвучують чиновники або експерти, є приблизними.

“Основна частина трудових мігрантів з України їздять на роботу по два рази в рік, тому потрібно розуміти, що виїздів може бути багато, але в реальності більшість людей повертається додому. Це явище називається “маятниковою міграцією”. Люди, які читають про 1 мільйон українців, що виїжджають за межі країни в рік, думають, що населення нашої країни зменшується на таку ж цифру. В реальності, дійсно, спостерігається зростання кількості трудових мігрантів, але це явище поступове, не одномоментне”, – розповів Воскобойник.

Серед країн, куди їдуть працювати українці, лідирує Польща. Останнім часом працевлаштуванню в цій країні наших громадян сприяло введення безвізового режиму з країнами Євросоюзу в червні 2017 року – українці отримали легальне право на тимчасове працевлаштування.

Скільки зараз українців проживає і працює в Польщі, сказати важко, тому що “наші громадяни постійно їздять туди-сюди, і обчислити скільки їх живе в цій країні, досить складно, враховуючи, що багато працюють нелегально”, зазначив Василь Воскобойник, додавши, що можна говорити про цифру у 1-2 мільйони.

Поки конкуренцію Польщі в плані вибору місця для працевлаштування становить Росія, але країна-агресор в останні роки здає позиції. “За даними соціологічних досліджень, українці не хочуть їхати в Росію (тільки 8% вважають за краще цю країну) і поступово перебираються на роботу до Європи. За найближчі кілька років з Росії виїде більшість українців, які раніше віддавали їй перевагу. Але процес цей – поступовий, тому чекати результатів уже завтра не варто”, – розповів Василь Воскобойник.

Нові горизонти

Українці також працюють в Чехії, Італії, країнах Балтії. До речі, в кінці серпня прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш заявив, що його країна не буде пускати до себе біженців з Близького Сходу і з Африки, “оскільки приймає людей з України”. В даному випадку глава чеського уряду використовував риторику польських чиновників, які раніше намагалися обґрунтувати свою відмову приймати біженців тим, що в Польщі спостерігається наплив українців. Наші співгромадяни, безумовно, намагаються отримати статус біженця і в Чехії, і в Польщі, а також в інших країнах Європи, але кількість “щасливчиків” мізерна. В результаті більшість громадян України залишаються в згаданих країнах в якості робочої сили.

Також в серпні майже непоміченим пройшло повідомлення світових агентств про те, що уряд Німеччини збирається прийняти доленосне рішення про значне спрощення умов працевлаштування у себе громадян держав, що не входять до Євросоюзу. Зокрема, буде скасовано положення, яке зобов’язує компанії пропонувати наявні вакансії в першу чергу громадянам Німеччини, перш ніж шукати претендентів серед іноземців. Крім того, представники цих країн отримають можливість приїжджати до Німеччини і протягом певного часу вже на місці шукати роботу, яка відповідає їх кваліфікації. При цьому сама процедура кваліфікаційного визнання стане швидшою і простішою.

На сьогодні, за даними Федерального бюро праці Німеччини, в країні не заповнені 1,2 мільйона робочих місць. Ясна річ, що українці навіть потенційно не зможуть претендувати на всі з них. Але те, що наші співвітчизники незабаром почнуть масово виходити на німецький ринок праці, також не викликає сумнівів.

“У випадку, якщо Німеччина відкриє свій ринок праці для українців, відбудуться різкі зміни з уподобаннями наших трудових мігрантів. Можна прогнозувати, що половина якщо не більше українців, які зараз працюють в Польщі, переїдуть на роботу до Німеччини. Там вони зможуть заробити в 2 -3 рази більше в порівнянні з Польщею. Також нова хвиля трудових мігрантів поїде з самої України на роботу в Німеччину. Соціологія показує, що саме Німеччина посідає перше місце в перевагах українців по роботі. Туди хочуть поїхати 37% наших громадян. При такому розвитку подій в Польщі утворюється великий дефіцит працівників, і польським роботодавцям доведеться підвищувати зарплати і соціальні стандарти для українських трудових мігрантів, тому що замістити кимось іншим таку масу працюючих не буде можливо. Природно, що і в Україні стане ще складніше знайти якісного фахівця: працюючи в Німеччині, можна отримувати в місяць до 2000 євро на некваліфіковану роботу, а фахівець зможе заробити в 5-6 разів більше ніж удома”, – зазначає Василь Воскобойник.

Вітчизна в небезпеці

Масова трудова міграція небезпечна, а, точніше, навіть дуже небезпечна для вітчизняної економіки – про це заявляють експерти і навіть визнають представники влади.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначив, що в країнах, в яких активно використовується людська праця – так званих labor intensive economies (трудомісткі економіки) – а Україна до них як раз і відноситься – трудова міграція “потенційно знижує перспективи економічного зростання в середньостроковій і довгостроковій перспективі”. При цьому, за його словами, якщо міграція активізується, то потенційно може статися “стиснення економіки”. “Другий негайний наслідок – це те, що доходи бюджету будуть зменшуватися, а на тлі зменшення доходів державного бюджету можливе зростання його дефіциту, а також необхідність скорочення видаткової частини державного бюджету, що, знову ж таки, позначиться і на громадянах і на стані економіки”, – розповів експерт.

На цьому негативні чинники трудової міграції не вичерпуються. Так, з від’їздом з країни найбільш активної частини населення відбувається стиснення споживчого ринку, в результаті чого зменшується потреба в інвестиціях, орієнтованих на цей внутрішній ринок. “Це означає, що поступово приплив іноземних інвестицій може знижуватися”, – говорить Устенко.

Також варто враховувати, що трудова міграція сприяє розвитку в країні демографічної кризи. “Україна знаходиться в демографічній ямі, коли з природних причин відбувається перевищення смертності над народжуваністю, населення старіє, а тут – ще штучне посилення тенденції за рахунок трудової імміграції”, – сказав фінансовий експерт Олексій Кущ.

За його словами, якби Україна була великою аграрною державою з невеликим населенням – приблизно на рівні 10-15 мільйонів чоловік, трудова міграція не чинила б такого негативного впливу на економіку і, можливо, навіть сприяла б поліпшенню рівня життя всередині країни. Як приклад він навів Казахстан, де крім аграрного також добре розвинений сектор видобутку природних ресурсів. Але в Україні населення становить близько 40 мільйонів чоловік, при цьому майже 12 мільйонів з них – пенсіонери. Крім того, на сході і в центрі країни зосереджені промислові мегаполіси, в той час як сама промисловість багато в чому заморожена, зазначає Олексій Кущ. “У нас ця система не працює”, – попереджає він.

Олег Устенко, в свою чергу, відзначає, що з України їдуть, в основному, люди, які не досягли пенсійного віку, які припиняють робити відрахування в власну економіку, і через це потенційно будуть посилюватися проблеми у Пенсійного фонду. “Навіть в поточній системі координат проблема Пенсійного фонду майже нерозв’язна. Якщо трудова міграція триватиме і залишатиметься значною, то колапс Пенсійного фонду просто настане раніше”, – сказав фахівець.

“Астанавітесь!”

Незважаючи на те, що масова трудова міграція є загальносвітовим явищем, в Україні вона має свої особливості, які в цьому питанні відрізняють нашу країну, наприклад, від тієї ж Польщі.

“Тут питання – в заміщенні, ким заміщувати? Поляки замістили свою трудову міграцію українцями, а ким будуть українці заміщати?”, – задає риторичне питання Олексій Кущ. За його словами, Україна на сьогодні, по суті, – найбідніша країна Європи – навіть Молдова за деякими показниками нас випереджає, в зв’язку з чим, громадяни інших країн, наприклад, з Африки чи Азії, просто не захочуть приїжджати працювати до України. Більш того, сьогодні українці їдуть не тільки в країни Європи, але також в деякі азійські та африканські держави, в яких рівень життя вищий, ніж в нашій країні, відзначає Кущ.

Олег Устенко має схожу думку. “Досвід показує: групи переселенців і вимушених мігрантів не хочуть залишатися на територіях менш розвинених європейських країн, тому, наскільки вдасться залучити в Україну подібного роду людей, – це відкрите питання”, – сказав він, додавши, що багато етнічних груп погано асимілюються в інших країнах, що також створює певні проблеми.

Тому владі потрібно думати над тим, як утримати власних громадян в країні. Це, наприклад, можна зробити шляхом підвищення рівня заробітної плати. “Потрібно довести середній рівень зарплат хоча б до еквівалента 500 євро”, – зазначив Олексій Кущ. Але просто підвищити зарплату – недостатньо. “У США бідним сім’ям, в яких є кілька дітей, відшкодовують частину сплаченого ними раніше прибуткового податку – тобто відбувається стимулювання зростання доходів домогосподарств. При цьому додатковими податками обкладаються великі корпорації. А у нас відбувається все в точності до навпаки”, – розповів фахівець .

Але головне – потрібно провести інституційну реформу, яка б забезпечила якість життя людей в довгостроковій перспективі. “Людина залишається працювати в країні не тільки тому, що вона може тут отримувати 500 євро, але і тому, що бачить перспективу на найближчі 20-30 років. А перспектива – це здоров’я, старість. Людина, пропрацювавши кілька років в Італії, зможе отримувати мінімальну пенсію в розмірі приблизно 300 євро. Вона зможе попрацювати трохи більше і вийти на наступний рівень – 500 євро. Чи є стимул у людини працювати в Україні, платити тут податки, щоб в результаті отримувати пенсію в розмірі 2000-3000 гривень в кращому випадку ? Або вона все ж поїде попрацювати в Італію і заробить собі 300 євро пенсії? Тому повинна бути створена пенсійна система, яка дасть людині впевненість, що старість її буде забезпечена, а також система охорони здоров’я, при якій в Україні буде добре жити не тільки молодим і здоровим, які мають роботу, але і людям, які мають проблеми зі здоров’ям. Все це буде впливати на уповільнення відтоку міграції”, – резюмував Олексій Кущ.

Джерело: Апостроф

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy