Австрія полегшила процес працевлаштування для працівників з країн, що не входять до складу ЄС (сюди ж відноситься і Україна). Спрощення передбачені виключно для висококваліфікованої робочої сили. Тепер їм простіше буде приїхати і влаштуватися на роботу в цій країні. Відповідне рішення прийняла Національна рада (нижня палата парламенту) Австрії.
Що змінилося:
- при подачі документів на отримання дозволу на роботу, від висококваліфікованих фахівців з країн, що не входять до складу ЄС, більше не будуть вимагати підтвердження наявного місця проживання в Австрії (договір про оренду, право власності на житло і т.д.);
- скоротили процедуру надання дозволу до 90 днів;
- з’явилася можливість подавати документи з території Австрії, а також перейти протягом 2-х років на “червоно-біло-червону картку плюс” (RWR-карта), яка дає її власнику вільний доступ до місцевого ринку праці.
Австрійські чиновники вважають, що усунення вищезазначених бюрократичних бар’єрів посприяє приїзду в країну кваліфікованих працівників і зміцнить тутешню економіку.
Кому це цікаво
Новації торкнуться лише висококваліфікованих працівників. Докладного переліку сфер ще немає, але можна припустити, що до них, перш за все, віднесуть такі спеціальності:
- лікарі;
- інженери;
- IT-фахівці;
- зварювальники-аргонщики;
- оператори ЧПУ;
- далекобійники.
Важливою вимогою при працевлаштуванні в Австрії є не тільки добре знання мови і наявність диплома. Потрібно мати ще й пристойний досвід роботи за фахом. Тобто молодь уже навряд чи зможе поїхати сюди на роботу, а фахівці віком 30-35 + далеко не всі візьмуться вивчити мову. До того ж за курси і сертифікат, звичайно ж, доведеться заплатити зі своєї кишені.
“Диплом мати мало. Виняток становитимуть хіба що “айтішники”. Їх зможуть взяти виходячи з рівня їх кваліфікації. Але все залежить від конкретного проекту і роботодавця. А ось для некваліфікованого персоналу з України країни” старої “Європи на сьогодні закриті”, – зазначив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Вистачає болгар і румун
“Прості” приїжджі робітники з-за меж ЄС в Австрії не потрібні. У них досить своєї робочої сили. Сюди із задоволенням їздять на роботу болгари, словаки, румуни, жителі країн Балтії. Але при цьому австрійський уряд робить акцент на залучення людей з високою кваліфікацією. Якби полегшення торкнулися і низькокваліфікованої робочої сили, то це звичайно б істотно вплинуло на розподіл трудових мігрантів в Європі, вважають експерти. Постраждала б і Польща, і Литва, і Чехія. Тому що наші громадяни тоді б виїхали до Австрії.
Навіть кваліфіковані українці не будуть поспішати в Австрію на роботу, вважають експерти. “Сильно на бажання українців виїхати на заробітки до Австрії дані новації не вплинуть. Хіба що як додаткову рекламу про те, що нас там чекають, звичайно дасть. Але судячи з того, що там хочуть тільки “спеців”, 95% наших співгромадян потрапити туди не зможуть. Якби прийняли подібний закон як в Польщі, де забирають всіх, то тоді – це звичайно було б важливим аспектом в працевлаштуванні наших громадян за кордоном”, – помітив керівник агентства з працевлаштування за кордоном BVS Віталій Беленець. При цьому висококваліфіковані працівники потрібні не тільки Австрії. Вони також дуже затребувані і в інших розвинених країнах, таких як Канада, Німеччина, Нідерланди та ін.
Інтелектуальні вершки
Подібні зміни в законодавствах незабаром будуть йти і по інших країнах, впевнені експерти. Це свідчить про те, що місцеві уряди налаштовані на те, щоб трудова міграція в їх країнах все-таки приваблювала до них людей з високою кваліфікацією. Вони допоможуть країні далі рухатися в своєму економічному розвитку.
“Частка низькокваліфікованих робітників – трудових мігрантів з України становить сьогодні переважну більшість – близько 93%. Але навіть відсотки, які залишаються – це не все поголовно кваліфіковані фахівці. Тому дані послаблення в Австрії торкнуться дуже невеликого пулу людей. Наприклад, для тих же лікарів великим каменем спотикання буде мова. Це ж, наприклад, зупиняє тотальну міграцію наших медиків зараз в Німеччину”, – зауважив нам Василь Воскобойник.
Разом з тим, експерти не виключають, що, якщо знайдуться ті, хто все-таки зважиться вивчити мову і переїхати на роботу до Австрії, швидше за все перевезе туди і свою сім’ю, і залишиться вже на ПМЖ. Країни, які запропонують дійсно цікаві умови не тільки для роботи, а й для життя, будуть “викачувати” інтелектуальний прошарок і з нашої країни в тому числі, говорять експерти.
Женуться не за зарплатами
Платити кваліфікованим українцям в Австрії готові мінімум від 3 тис євро. Але їдуть туди в першу чергу не через гроші. Це люди, які женуться в першу чергу не за зарплатами, а за кращими умовами життя для себе і своєї сім’ї, за можливістю самореалізації, за стабільним і прогнозованим законодавством, рівнем охорони здоров’я і т.д.
До того ж багатьом працівникам можуть запропонувати і привабливі соцпакети, страховки, пільги при навчанні дітей, курси підвищення кваліфікації тощо. А ось житло навряд чи будуть готові виділити. Але, знову ж таки, тут все буде залежати від конкретного роботодавця. Разом з тим, з огляду на рівень зарплат в Австрії, кваліфіковані працівники цілком зможуть забезпечити себе і свою сім’ю всім необхідним, навіть якщо всього перерахованого вище не буде.
Незважаючи на всілякі блага, на переїзд наважиться не багато людей, кажуть експерти. Звичайно, якийсь відсоток в результаті може все-таки і виїхати, але таких буде не багато. І зараз в українців Австрія не користується великою популярністю, на відміну, скажімо, від тієї ж самої Німеччини.
“Думаю, частка людей, які зараз їдуть на роботу в Австрію – невелика. Можна їхати за робочими візами, які Австрія робить тільки для дуже кваліфікованих спеців, або нелегально за допомогою польських віз, або різних транзитних документів. Але в Австрії роботи не так багато, як в сусідній Німеччині, куди відповідно їдуть в рази більше”, – підсумував Віталій Беленець.
Джерело: UBR