Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

5 трендів трудової міграції

Головна
|
Новини
|
5 трендів трудової міграції

5 трендів трудової міграції

Вівторок, 18 Лютий 2020 - 06:37

Українці стали частіше їздити на роботу в Чехію і планують працевлаштування в Німеччині. У Польщі побоюються, що залучати мігрантів з нашої країни буде складніше, але не готові платити як полякам
Національний банк України не перестає нагадувати, що в країні не вистачає трудових ресурсів. Особливо це відчувається в сфері будівництва та у переробній промисловості. Головна причина — трудова міграція українців в за більш високими зарплатами. У Мінсоцполітики України заявляли в кінці 2018 року, що одночасно за кордоном працює приблизно 3,2 млн українців. За даними Нацбанку Польщі, в минулому році кількість українських трудових мігрантів у цій країні становила майже 1 млн осіб.

Кадровий голод змушує українських роботодавців постійно підвищувати зарплати. У минулому році конкурувати за працівників їм допомагало зміцнення гривні. Але боротися за робочу силу тепер доводиться не тільки з Польщею та Росією. Чехія збільшила квоти для українців в 2019 році, а Німеччина спростить умови працевлаштування з 1 березня. На щастя для українських роботодавців, Польща потроху втрачає привабливість для трудових мігрантів з України, а для роботи в Німеччині необхідно підтвердити професійну кваліфікацію і знання мови хоча б на середньому рівні.

НВ Бізнес вибрав п’ять важливих трендів української трудової міграції, які містяться в останніх даних НБУ.

1. Трудові мігранти пересилають і привозять в Україну все більше грошей, але зростання переказів сповільнюється. За попередніми даними Нацбанку, обсяг приватних переказів в Україну з-за кордону в 2019 році склав $11,98 млрд (за офіційними і неофіційними каналами). Це на 7,8% більше, ніж роком раніше ($11,1 млрд). Темпи зростання обсягу переказів істотно сповільнилися в порівнянні з 2017−2018 роками (23% і 20% відповідно). Перекази через офіційні канали в минулому році склали $6 млрд (50% від усієї суми). З них 73,1% коштів надійшли в доларах США, 25,3% — в євро, решта — в інших валютах.

2. Робота в Східній Європі втрачає привабливість через скорочення розриву в зарплатах

У НБУ пояснюють уповільнення темпів зростання обсягів переказів трудових мігрантів скороченням розриву між українським і європейським рівнями зарплат на тлі їх швидкого підвищення в Україні та зміцнення гривні. Якщо в 2015 році зарплати в Польщі і Чехії приблизно в п’ять разів перевищували українські, то станом на другу половину 2019 року в Польщі вони були в середньому в два з половиною рази вище, а в Чехії — в три рази. Співвідношення російських і українських зарплат, за попередніми даними, і зовсім скоротилося до 1,7 в четвертому кварталі минулого року. У Нацбанку прогнозують, що надалі обсяги грошових переказів від трудових мігрантів будуть продовжувати рости, але за рахунок збільшення заробітних плат в країнах-реципієнтах. «У той же час кількість трудових мігрантів не буде змінюватися через подальшу конвергенцію заробітних плат в Україні до рівня країн Східної Європи», — відзначають в НБУ.

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що за наступні чотири роки українські зарплати досягнуть рівня польських. На його думку, в такому разі українські заробітчани повернуться і працюватимуть в рідній країні. «Якщо вони будуть мати 70% від польської заробітної плати, думаю, що переможе все ж, що ти хочеш бути вдома, а не їздити десь», — заявив він.

3. Чехія посунула Росію на третє місце

У 2019 року в трійці країн, звідки українські заробітчани відправляли найбільше грошей на батьківщину, відбулися зміни. Чехія зайняла друге місце, посунувши Росію і США. Перекази з цієї країни в порівнянні з 2018-м зросли на $0,25 млрд, або на 29%. Причина в тому, що в минулому році Чехія в два рази збільшила квоти на працевлаштування українців — тепер щорічно на роботу можуть бути прийняті 40 тисяч українців.

Польща залишається лідером чотири роки поспіль (з 2016 року, коли вона обігнала РФ). У минулому році українці, що працюють у Польщі, переказали і привезли в Україну $3,8 млрд (майже 32% всього обсягу приватних переказів). З 2015 року обсяг переказів з Польщі збільшився майже в три рази, в той час як з Росії — зменшився більш ніж у півтора разу.

4. Німеччина вабить, але залишається недоступною

У НБУ відзначають, що протягом 2019 року зацікавленість українців у трудовій міграції знижувалася. Виняток — пошук роботи в Німеччині. Це пояснюється тим, що з 1 березня 2020 року ця країна спрощує умови працевлаштування для працівників, які не є громадянами ЄС. Дослідження агентства з працевлаштування EWL і Центру східноєвропейських студій Варшавського університету, проведене в квітні-травні минулого року, свідчить, що 45% українців, які працюють в Польщі, планують продовжити свою професійну кар’єру в інших державах. У порівнянні з опитуванням за 2018 рік, з 27% до 34% зросла кількість респондентів, які планують знайти роботу в Німеччині. На другому місці — Чехія (13%). У топ-5 країн, куди українські заробітчани хотіли б виїхати з Польщі, увійшли також Швеція, Нідерланди і Норвегія (відповідно 7,2%, 6,8% і 6,6%). Рік тому в цих країнах планували працевлаштуватися від 1,5% до 2% громадян України, які працювали в Польщі.

«Більш відкрита для мігрантів Німеччина безумовно складе велику конкуренцію польським компаніям. Часткової міграції українських заробітчан на Захід не вдасться уникнути, адже Польща не в змозі конкурувати з Німеччиною в питаннях заробітку. Проте, ми далекі від визнання нового німецького законодавства „чорним сценарієм“ для польського ринку праці. Вимоги до кандидатів на працевлаштування в Німеччині і мовний бар’єр обмежать масштаби міграції зі Сходу», — вважає президент EWL SA Анджей Коркус.

В українському та польському центробанках дотримуються схожої думки. В НБУ називають ризик збільшення міграції українців до Німеччини помірним, оскільки, незважаючи на пом’якшення вимог, для роботи в цій країні необхідно буде підтвердити професійну кваліфікацію (крім IT-фахівців) і знання мови хоча б на середньому рівні. Опитування EWL, в якому взяло участь 855 українців, показало, що тільки 11,8% з українців, що працюють у Польщі, які планують продовжити роботу в Німеччині, знають німецьку мову на рівні середній або вище.

У Нацбанку Польщі додають, що економічне зростання в Німеччині останнім часом сповільнилося, що може обмежити попит на трудових мігрантів. Поки що ж Німеччина знаходиться на сьомому місці за обсягом переказів від українських трудових мігрантів. У минулому році звідти надійшло $0,46 млрд євро проти $0,43 млрд роком раніше.

5. Зарплати українських заробітчан в Польщі ростуть, але до середніх по країні їм далеко

За даними польської компанії Personnel Service, яка займається працевлаштуванням іноземців у Польщі, в 18% польських компаній працюють трудові мігранти з України. За останні п’ять років зарплати українців у цій країні збільшилися більш ніж на 70%, а у тих з них, хто працює в сфері будівництва, подвоїлися. Але більшість українців працюють у Польщі на низькооплачуваних посадах (77,5% українців працевлаштовані в сфері будівництва, сільського господарства або займаються прибиранням). За даними опитування Personnel Service, проведеного в другій половині 2019 року, зарплата майже кожного десятого українського мігранта не дотягує до мінімальної, розмір якої становив у минулому році 2250 злотих (15,2 тис. грн за середньорічним офіційним курсом). Середня зарплата в Польщі в 2019 році зросла до 4918 злотих (33,1 тис. грн).
При цьому тільки 17% польських роботодавців готові платити українцям більше, ніж полякам. Крім того, третина поляків вважає, що приплив мігрантів з України стримує зростання зарплат у Польщі. Це дійсно так. У Нацбанку Польщі відзначають, що в найближчі роки тиск на рівень зарплат «буде як і раніше пом’якшуватися за рахунок присутності іммігрантів, в основному з України».

Тим часом українським роботодавцям доводиться постійно підвищувати зарплати. В результаті вони ростуть швидше продуктивності праці. У Нацбанку прогнозують, що в 2020 році ситуація особливо не зміниться: зростання середньої реальної зарплати становитиме 8,2%. Таке швидке підвищення рівня оплати праці погіршує операційну ефективність українських підприємств, підкреслюють в НБУ.

Джерело: Новое время

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy