Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування

Україна, 03680, м. Київ, вул. Солом’янська, 5, офіс 208
Телефон / Viber: +38 067 329 39 59
  • Головна
  • Про нас
    • Цілі асоціації
    • Проект «Візія-2033»
    • ПОЛІТИКИ
  • Новини
    • Дослідження
  • Відео/фото
  • Контакти

Pracownicy inwestują w gospodarkę ukrainy w 4,7 razy więcej, niż wszyscy inwestorzy zagraniczni

Головна
|
Pracownicy inwestują w gospodarkę ukrainy w 4,7 razy więcej, niż wszyscy inwestorzy zagraniczni

Pracownicy inwestują w gospodarkę ukrainy w 4,7 razy więcej, niż wszyscy inwestorzy zagraniczni

Вівторок, 18 Жовтень 2016 - 04:27

Miliony ukraińców, którzy zamienili się w pracowników migrujących, co roku zarabiają miliardy dolarów, które utrzymywują chorą gospodarkę krajową. I w taki sposób, że pracownicy migrujący w rezultacie stały się głównymi inwestorami Ukrainy!
Według danych Banku Narodowego, w ciągu minionego pół roku inwestorzy zagraniczni wpłacili w Ukrainę do 800 milionów dolarów. A nasi pracownicy migrujący za te same pół roku (według tego samego Banku Narodowego) tylko oficjalnie przenieśli na Ukrainę z zagranicy 3,77 mld dolarów! W ten sposób pracownicy migrujący zainwestowali w kraju 4,7 razy więcej, niż wszyscy nasi zachodni sponsorzy.
Według najbardziej ostrożnych prognoz renomowanej Międzynarodowej organizacji do spraw migracji, to tylko 60% waluty, wwożonych do kraju przez pracowników migrujących, a 40% jeszcze przewożą nieoficjalnie (w kieszeni). W każdym razie do końca tego roku nasi pracownicy przekażą do kraju około sześciu i pół miliarda dolarów. Czy nie okazuje się w takim razie, że tylko zdobyta przez ukraińskich pracowników migrujących waluta i jeszcze osobiste oszczędności obywateli kraju utrzymują obecnie kurs hrywny i kraj przed katastrofalną niewypłacalnością?
Według stanu na 1 lipca 2016 roku, w pięciu obszarach obwodu Żytomierskiego (Brusiłowskim, Jemilczyńskim, Rużyćskim, Ługińskim i Romanowskim) na jedno wolne miejsce pracy pretenduje od 40 do 215 osób. I zatrudnić ich w pierwszym półroczu w tym roku przy pomocy Państwowej Służby Zatrudnienia udało się, niestety, prawie tysiąc mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku…
Wielu młodych i najbardziej sprawnych mieszkańcy obwodu Żytomierskiego, który ma długie plemienne i etniczne związki z Polską, jadą do pracy właśnie tam (i wiele, wyjeżdżając tymczasowo, potem, po zatrudnieniu, zabierają tam całą rodzinę). Zresztą, nasi rodacy pracują wszędzie — aż do Portugalii, a nawet za oceanem. Jadą nawet kobiety w wieku przedemerytalnym, które w domu nie mają szans na zatrudnienie. One, dobre gospodynie i kucharki, opiekują się ludźmi starszymi, słabymi, którzy mają bogate dzieciaki. I nie koniecznie we Włoszech, a, na przykład, i w… Moskwie.
Oto, co o tym mówi 55-letnia mieszkanka Żytomierza Zinaida M. „Oczywiście, całe moje życie w Moskwie ogranicza się do mieszkania i najbliższych sklepów. A co można zrobić — trzeba zarabiać dla dzieci, które otrzymują minimalne wynagrodzenie. A ja dostaję w miesiącu 400 dolarów — gdzie ja tyle zarobię w Żytomierzu?”
Naprawdę, tak zwane średnie miesięczne nominalne wynagrodzenie w naszym regionie w styczniu-maju 2016 r. według oficjalnej wersji rzekomo wyniosło 3597 hrywien. Ale to i tak przy obecnym kursie mniej niż 150 dolarów amerykańskich. Oczywiście, nasza starsza rodaczka, wynosząc nocniki spod moskiewskiego paralityka, uważa, że ma farta… Ale, niestety, tak było niedługo: chodzi o to, że pracować w taki sposób w Moskwie obecnie dozwolone jest tylko przez trzy miesiące. Wznowić prace można dopiero po tym samym okresie, a jej poinformowano dopiero jak z przymusu wróciła do Żytomierza, że jej miejsce szybko zajęła taka sama biedaczka z Czernihowa…
Z powodu polityki sztywnej Rosji w stosunku do ukraińców, liczba naszych pracowników migrujących tam znacznie zmniejszyła się. Chociaż jak wcześniej tam chętnie jadą w zasadzie wiertacze, spawacze, budowniczy lotniczy, zarabiający po 2-3 tysiące dolarów miesięcznie. W domu, jak i wcześniej nie są potrzebni… Przecież odpowiednie branży na Ukrainie więdną: według danych statystyki państwowej, udział całego krajowego budownictwa w PKB w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 2,2%, całego przemysłu wydobywczego i kopalnictwa — 4,7 % …
Przypomnijmy, że pracownicy migrujący, jak i wcześniej najwięcej waluty przywożą z Rosji (1,1 mld usd), Dalej w rankingu USA (0,5 mld), Niemcy i Wielka Brytania (po 0,2 mld).
Źródło: Dziennik Żytomierza

Адреса

Україна, 03680,
м. Київ, вул. Солом’янська, 5,
офіс 208

Телефон

+38 067 329 39 59

E-mail

info@ampua.org
  • Головна
  • Про нас
  • Новини
  • Відео/фото
  • Контакти
Коли держава не має можливості займатися регулюванням ринку міжнародного працевлаштування та захищати інтереси своїх громадян за кордоном, ці обов'язки повинні перебрати на себе громадські організації, які активно інформують суспільство про негаразди в цій царині. Одна з таких організацій -  Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, бачить себе єдиною реально діючою структурою в країні, яка намагається цивілізувати ринок закордонного працевлаштування, де зараз, користуючись складною ситуацією, часто-густо оперують відверті шахраї і криміналітет, які дурять людей, забирають останні гроші і не забезпечують гідну роботу за кордоном.
Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування © 2016. Privacy Policy