На перший погляд, під час війни думати про розвиток освіти недоречно. Гроші потрібно витрачати на закупівлю озброєнь, виплати військовослужбовцям, налагодження виробництва військової техніки та спорядження. Але насправді освіта під час сучасної війни архіважлива, адже на третій рік інтенсивних бойових дій ми бачимо, наскільки технологічними вони є. Для того, аби керувати дронами, виробляти та наводити на ціль ракети, працювати операторами ППО і т.д., потрібен високоосвічений персонал. Є ще один важливий аспект – війна може затягнутися на роки і тоді розвиток армії стає фактором довготермінового виживання. А в сучасній армії повинні служити освічені громадяни, які вміють ефективно користуватися технікою. Отже, освіта є вкрай необхідною для перспектив нашої перемоги.
Добре освічене населення має важливе значення для розвитку сильної та конкурентоспроможної економіки. Освіта також відіграє важливу роль у зменшенні бідності та сприянні соціальній мобільності. Крім того, освічене населення буде продуктивним та інноваційним, що може виступати додатковим стимулом економічного зростання та розвитку. З освіченим населенням набагато легше піднімати рівень продуктивності праці, бо люди тоді добре розуміють, навіщо їм потрібно вчити нові навички, здобувати нові спеціальності та загалом, працювати більше та ефективніше. Освічені працівники часто є більш кваліфікованими та здатними адаптуватися до мінливих ринків праці, що може підвищити конкурентоспроможність економіки країни. Крім того, освіта може допомогти зменшити бідність і нерівність, надаючи людям навички та знання, необхідні їм для участі в ринку робочої сили та покращити свої економічні можливості.
Дослідження показали, що збільшення індексу освіти призводить до зростання реального ВВП на душу населення. Вплив освіти на економічне зростання особливо помітний у країнах із низьким і середнім рівнем доходу. У Китаї покращення освіти має значний вплив на сприяння економічному зростанню. Дослідження в країнах ОЕСР показали, що освіта відіграє важливу роль в економічному зростанні, оскільки кожен додатковий рік навчання призводить до зростання річного виробництва на людину на 4-7%. В країнах, що розвиваються, сьогодні також добре розуміють важливість освіти. Наприклад, в Албанії освіта вважається критичним фактором довгострокового економічного зростання, а підвищення якості освіти розглядається як ключовий компонент економічної стратегії країни.
Освіта є однією з важливих інвестицій, які може зробити суспільство. Інвестиції в освіту також можуть призвести до зниження рівня злочинності, оскільки дослідження показали, що люди з вищим рівнем освіти менш схильні до вчинення злочинів. Інвестиції в освіту ведуть до кращих перспектив працевлаштування з більш значним потенціалом заробітку, що дозволяє людям підтримувати себе та свої сім’ї фінансово. Нарешті, інвестиції в середню освіту допомагають створити освічене населення з доступом до знань і ресурсів, які дозволяють їм вирішувати щоденні проблеми, сприяючи соціальному прогресу та покращенню якості життя.
Зв’язок між освітою та економічним розвитком можна визначити прямо та опосередковано. Безпосередньо освічені громадяни мають більше можливостей для працевлаштування, що дозволяє їм отримувати більш високу додану вартість у робочій силі. Опосередковано освіта також створює позитивні зовнішні ефекти в суспільстві, покращуючи загальні знання, сприяючи інноваціям, створюючи нові підприємства, сприяючи підприємництву та покращуючи показники здоров’я завдяки кращому доступу до медичної сфери.
В середньому близько половини економічного росту пов’язане зі зростанням доходів серед людей із вищим рівнем освіти. У Франції, Норвегії, Швейцарії та Великобританії 60% або більше зростання ВВП створені тими, хто отримав вищу освіту. Більше половини приросту ВВП у країнах ОЕСР в останнє десятиліття пов’язане зі зростанням доходів серед осіб з вищою освітою. Наприклад 45-54-річним роботодавці платять майже вдвічі більше, якщо вони мають вищу освіту, в порівнянні з тими, в кого є повна середня освіта.
І останнє, на чому я хочу наголосити – без освіти в країні не буде науки, бо майбутні науковці, які зараз пішли до школи, мають отримувати сучасну освіту, інноваційне мислення та цікавість до досліджень. А це все повинні давати шкільні вчителі, які можуть запалити жагу знань в школярах. Без розвитку науки перспективи України, як сучасної незалежної держави, суттєво знижуються. Тому освіта повинна бути серед основних пріоритетів і про це ми будемо говорити сьогодні.