Важливим пунктом для влади буде не лише створення стратегії щодо повернення трудових мігрантів в Україну, а й щодо залучення сюди заробітчан з інших держав. Можливо, сюди можуть приїхати мешканці Середньої Азії. Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проєкту «Коментарі» на телеканалі ZIK висловив голова Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Він наголосив: офіційні дані щодо кількості українців, які постійно працюють закордоном, ще дуже оптимістичні. «За оцінками нашої асоціації, закордоном перебуває приблизно 5 мільйонів українців. Темпи трудової міграції кажуть нам лише про одне: новий склад Кабінету Міністрів, депутатський корпус, експерти разом мають напрацювати нову стратегію щодо повернення трудових мігрантів в Україну», – зазначив Воскобойник.
Окрім того, за його словами, ще одним важливим пунктом буде створення нової стратегії щодо залучення до України трудових мігрантів з інших країн. Адже ми втрачаємо людей не лише через трудову міграцію, а й маємо жахливу демографічну ситуацію.
«Хто до нас поїде? Поїдуть мешканці більш бідних країн, так само, як українці з бідної держави їдуть працювати до Польщі, Чехії та країн Балтії. Не потрібно ставитись зверхньо до тих людей, які зараз мешкають у Середній Азії, бо можливо саме вони і будуть працювати у нас в Україні», – зауважив експерт.
Та водночас він зазначив: тільки-но громадянин нашої держави виїжджає закордон, держава відразу ж про нього забуває. Яскравим підтвердженням цих слів є неможливість таким українцям брати участь у виборчих процесах.
«Там голосує лише приблизно 1% тих, хто перебуває закордоном. Це і є наочним прикладом того, що потрібно змінювати. Слід захищати українців і починати це робити ще тут, з України – просуваючи легальне працевлаштування, лібералізацію ринку міжнародного працевлаштування і таке інше», – вважає Воскобойник.
Водночас він підкреслив: у сучасному світі, який є вільним і прозорим, а кордони майже зникають, жодним чином не вдасться втримати людину, яка бажає заробляти гроші.
«Якщо в Україні мінімальна зарплата зараз складає 140 євро, в Польщі – 560 євро, а в Німеччині – вже 1600, то яким чином ви втримаєте людей в Україні? Загалом, значною мірою їде молодь у віці від 20-35 років. Їх майже 60%. Їдуть чоловіки, жінки, люди з вищою освітою. Однак, найголовніше – 93% тих, хто виїздить закордон, працюють у сфері звичайної фізичної праці. Українці працюють на будівництві, в сільському господарстві, у сфері обслуговування», – розповів Василь Воскобойник.